Călin Popescu Tăriceanu: „O declaraţie a mea, după 26 mai, a fost interpretată ca o renunţare la candidatură”

Preşedintele ALDE a revenit asupra deciziei de a nu candida la alegerile prezidenţiale din acest an.
Filip Stan
17 iun. 2019, 19:06
Călin Popescu Tăriceanu:

Călin Popescu Tăriceanu declara, după pierderea alegerilor și votul primit în Senat, prin care senatorii s-au opus urmăririi penale cerută de DNA, că nu mai ia în calcul candidatura la prezidențiale. Luni seara, la România TV Tăriceanu a anunțat că ALDE va stabili, în cel mai scurt timp, pe cine trimite în cursa pentru Cotroceni și a făcut un apel și la partenerii de guvernare, PSD, pentru găsirea unui candidat care să îl învingă pe Klaus Iohannis.

„O declarație a mea, după 26 mai, a fost interpretată ca o renunțare la candidatură. Eu am spus că atunci nu discut despre așa ceva. Această problemă trebuie să o rezolvăm în ALDE și vom lua o decizie, în acest sens, cine va candida la prezidențiale.

Noi (n.r. alianța guvernamentală) trebuie să găsim cea mai bună soluție ca să îl învingem pe actualul președinte.”, a spus Călin Popescu Tăriceanu.

Călin Popescu Tăriceanu consideră că moțiunea de cenzură împotriva premierului Viorica Dăncilă, care urmează să fie votată marți, nu are nicio șansă să treacă. Fost președinte al PNL, Tăriceanu a dezvăluit că urmașul său în fruntea liberalilor, Ludovic Orban, le-a promis posturi de miniștri parlamentarilor din PSD care vor trăda și vor vota moțiunea. „Dacă a ajuns Orban să promită locuri de miniștri celor din coaliția aflată la guvernare, înseamnă că stă rău de tot. Cum o să le explice colegilor săi asta? Cred că e o mișcare foarte proastă.

E greu de presupus că parlamentarii puterii ar putea să procedeze așa cum vor cei din opoziție. Parlamentarii puterii nu sunt dispuși la aventuri ca cele enunțate de Dacian Cioloș, de alegeri anticipate.

Eu cred că are posibilitate, dacă își dorește acest lucru, să îl ducă la capăt. Nu știu ce planuri are domnia sa, dar o să discutăm, în perioada următoare, și acest lucru.”, a spus Călin Popescu Tăriceanu.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Fosta parteneră a lui Ronaldo nu mai face față cererilor din partea bărbaților. Bruneta și-a deschis cont pe o platformă pentru adulți
Capital.ro
Pensie de peste 6.000 lei în România. Condiția impusă în câmpul muncii ca să poți beneficia de plățile lunare
Playtech.ro
Metroul se scumpește din nou. Cât va costa de luna viitoare o călătorie în București
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Beat, cel mai bun fotbalist străin din România a fost înjosit de studenți într-un bar și apoi i-au făcut poze
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Florii! Cui îi spunem la mulți ani duminică
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj