Călugări din Sfântul Munte Athos, reacţie uluitoare după decizia CCR: „Acum se va împlini prorocia Sfântului Arsenie Boca: vărsare de sânge și foc. Nimeni nu mai poate tăcea și înghiți această crimă”

Decizia Curții Constituționale a României (CCR) de a anula primul tur al alegerilor prezidențiale a stârnit reacții vehemente, inclusiv din partea unor călugări din Sfântul Munte Athos.
Filip Stan
07 dec. 2024, 09:33
Călugări din Sfântul Munte Athos, reacţie uluitoare după decizia CCR:
Ce a prezis Arsenie Boca înainte de moarte

Călugări din Sfântul Munte Athos au reacionat şi ei la decizia CCR de anulare a alegerilor prezidenţiale.  Într-un mesaj pentru stiripesurse.ro, aceștia au folosit un limbaj dur, exprimându-și nemulțumirea profundă față de hotărârea Curții.

În declarațiile lor, călugării au făcut referire la judecătorii CCR drept „criminali” și au cerut ca aceștia să fie trași la răspundere:

„Dacă este adevărat că cei 9 criminali de la Curtea Constituțională a României au hotărât soarta țării, să se retragă imediat în coteț, la Gherla sau Aiud. Dacă nu au timp, la Jilava, că e aproape. De Crăciun vor fi sacrificați de popor în loc de porci.”

Percheziții la Bogdan Peșchir, omul care a finanțat campania lui Călin Georgescu cu un milion de euro

Călugării de pe Muntele Athos au invocat profeții ale Sfântului Arsenie Boca, susținând că decizia CCR ar declanșa un val de violență: „Acum se va împlini prorocia Sfântului Arsenie Boca: vărsare de sânge și foc. Nimeni nu mai poate tăcea și înghiți această crimă.”

Mesajele d epe Athos  conțin și avertismente şocante către populație: „Stați în case, la televizor, că mâine-poimâine copiii voștri vor fi hrană pentru sorosiști și kazari.”

Profeţia ÎNFIORĂTOARE a părintelui Arsenie Boca, care care făceau referire călugării de pe muntele Athos: „România va fi înconjurată de flăcări. Vor pune impozite, taxe şi alte îngrădiri”

Profeţiile părintelui Arsenie Boca dau fiori pe şina spinării celor ce le citesc, în primul rând pentru că vremurile moderne arată clar că „Părintele Ardealului” a avut dreptate, iar ce urmează este mai rău decât tot ce a văzut poporul român în ultimii 100 de ani.

VETI CADEA DIN CAUZA FRICII. FRICA-I DE LA DIAVOL

„Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte.

Citeşte şi: SUA, prima reacţie după decizia CCR de anulare a alegerilor: Facem apel la toate părţile să susţină ordinea constituţională a României, fără „ameninţări cu violenţa şi intimidare”

Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul! Sa stiti ca multi vor pleca din tara, dar putini se vor intoarce. Va veni vremea cand ar dori sa se intoarca si n-or mai putea, caci Romania va fi inconjurata de flacari”, scrie Arsenie Boca, potrivit Adevarul.

DOAR CEI CARE ISI VOR PASTRA CREDINTA ADEVARATA VOR FI SALVATI

„Veti vedea si veti intelege spurcaciunea peste tot in jurul vostru: la serviciu, in magazine, in institutiile statului, in conducerea lui si mai ales in politica. Din nefericire, ea va intra pe furis chiar si in sanul Bisericii, murdarind unele suflete de aici. Aproape ca oamenii isi vor pierde speranta.

Doar cei care isi vor pastra credinta adevarata vor fi salvati si mare va fi atunci Slava lui Dumnezeu peste ei”.

 

DUMNEZEU NU FORTEAZA MANTUIREA NIMANUI. CINE ARE MINTE SA IA AMINTE

„Vine timpul, si e foarte aproape, cand toti preotii vor repara bisericile, iar altii vor construi altele noi, dar nelucrand ei la sufletul omului, vor ramane bisericile goale, cucuvelele vor canta intr-insele. Roadele slabirii in dreapta credinta a teologilor in facultati si seminarii vor fi preotii, care vor fi si mai slabi ca invatatorii lor; mai ales in Transilvania ortodoxia aproape ca va disparea, ultima reduta va fi Sibiul, dar va cadea si acesta. Dumnezeu nu forteaza mantuirea nimanui. Cine are minte sa ia aminte”.

CINE VA RAMANE DIN RAZBOIUL ACESTA VA FI ALES CA GRAUL DIN PLEAVA

„Toate aceste semne ni le-a prorocit parintele Arsenie prin anul 1945-1946 si ne-a citit [talmacit] din Biblie de la Apocalipsa ca se va ridica de la Rasarit un popor fara cruce, va bantui casele oamenilor, le va darama, le va nimici, se va calca om pe om, se va manca carne de om si se va bea sange de om. Cine va ramane din razboiul acesta va fi ales ca graul din pleava. Pleava zboara, iar graul ramane. Se va alege cine va ramane. Parintele ne-a spus: „Nu va spun de la mine. Asa scrie in carte, in Biblie”.

NECAZURI MAI MARI CA MUNTII

„Vor veni necazuri mai mari decat Muntii Fagarasului. Ne-om duce la Muntii Fagarasului si la dealul Prislopului sa se pravaleasca peste noi ca nu mai putem rezista («Atunci vor incepe sa spuna muntilor:

Cadeti peste noi!, si dealurilor: Acoperiti-ne!» ) si ne-om duce la morminte sa iasa afara mortii si sa intram noi de vii ca nu mai putem rezista”, sunt cele 5 profetii ale lui Arsenie Boca.

 

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce relație există, de fapt, între Carlos Alcaraz și fotomodelul Brooks Nader: ”Cu cât apare mai des în știri, cu atât mai bine”
Capital.ro
Modul greșit de plată al pensiilor. Florin Călinescu cere lege nouă la pensiile private: Devine penal, nu?
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor