Cambridge a modificat în Dicționar definiția cuvintelor „femeie” și „bărbat”, în favoarea LGBT+. Acțiunea a creat un scandal uriaș

Marea Britanie, una dintre cele mai „politically correct" țări din lume, a trecut la nivelul următor, în promovarea comunității LGBT+. Astfel, de curând, a modificat definiția cuvântelor „femeie" și „bărbat".
Filip Stan
18 dec. 2022, 13:00
Cambridge a modificat în Dicționar definiția cuvintelor „femeie

În ultimii ani a început să se vorbească din ce în ce mai mult despre o „drepturile LGBT+”, după ce administrația americană Barack Obama a încurajat căsătoriile între persoanele de același sex. Mai nou, se pune problema „genului feminin și masculin”. Modificarea operată de britanici în dicționarul de la Cambridge este majoră, se arată în The Washington Post.

Astfel, genul feminin sau masculin este interpretat nu în relație cu sexul biologic, ci cu starea de spirit. Astfel, fără a ține cont de aspectele clare, științifice, Cambridge „a decretat” că mai nou, femeia este „un adult care trăiește și se identifică drept femeie, deși e posibil să le fi fost desemnat un sex diferit la naștere”.

De asemenea, bărbatul este definit drept „un adult care trăiește și se identifică drept bărbat, deși e posibil să le fi fost desemnat un sex diferit la naștere”.

 

Decizia controversată de la Cambridge a provocat un scandal imens

 

Modificările celor de la Cambridge au stârnit puternică revoltă în social media. Internauții susțin că o astfel de acțiune reprezintă o distopie, extrasă parcă din romanul lui George Orwell, „1984″.

„1984 nu ar fi trebuit să fie un manual”, a scris un internaut, pe Twitter.

Alții susțin că tabăra LGBT+ că s-au încălcat „liniile roșii”, ce despart „îndemnul la toleranță” de „propagandă” (n.r. – prozelitism).

Între timp, unii reprezentanți, în special din zona extremistă a taberei LGBT+, susțin că aceste modificări controversate.

„Dicționarele nu definesc limbajul utilizat. Ele explică cum sunt e utilizat deja. Știm că există un larg curent de acceptare a oamenilor LGBT+, de incluziune a transsexualilor. Vedeți o reflecție a ceea ce este larg acceptat”, a transmis Laurel Powell, purtător de cuvânt al unei asociații LGBT+, potrivit sursei citate.

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cât trebuie să mănânci, de fapt, la vârsta de 50 de ani. Cele mai bune sfaturi ale unui nutriționist celebru
Capital.ro
Cartea de identitate trebuie schimbată neapărat. Românii sunt obligați. Anunț oficial de la Primărie
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Israelul publică noi fotografii cu liderul de facto al Hamas. Cum încearcă să se ascundă ultimul comandant de rang înalt rămas în viață
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Inflația explodează în România. Avertisment crunt din partea BNR
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, prima REACȚIE după moartea lui Felix Baumgartner. A postat un mesaj sfâșietor
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Președintele Nicușor Dan, anunțul serii despre pensii: Eu am spus că a fost o greșeală...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”