Camera Deputaţilor a adoptat legea care permite Guvernului să emită ordonanţe de urgenţă în vacanţa parlamentară

Camera Deputaţilor a adoptat miercuri, decizional, proiectul de lege care abilitează Guvernul să emită ordonanţe în perioada vacanţei parlamentare, care urmează să meargă la promulgare, la preşedintele Klaus Iohannis,
George Russo
23 iun. 2021, 13:33
Camera Deputaţilor a adoptat legea care permite Guvernului să emită ordonanţe de urgenţă în vacanţa parlamentară

Iniţiativa legislativă prevede stabilirea domeniilor în care Guvernul va putea emite ordonanţe şi anume: „finanţe şi economie; dezvoltare, lucrări publice şi administraţie; afaceri interne; transporturi şi infrastructură; sănătate; agricultură şi dezvoltare rurală; mediu, ape şi păduri; cultură; tineret şi sport; fonduri europene; prorogarea sau modificarea unor termene prevăzute în acte normative cu putere de lege”.

A fost introdusă de către comisia juridică, prin mai multe amendamente adoptare, posibilitatea ca Guvernul să emită ordonanţe şi în legătură cu modificarea şi completarea Legii 207/2015 privind Codul de procedură fiscală şi a legii 407/2006 a vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic.

Guvernul poate emite ordonanţe care reglementează unele măsuri referitoare la cadrul general aplicabil băncilor naţionale de dezvoltare din România, privind asigurarea conservării şi pazei activelor realizate de România pentru Combinatul minier de îmbogăţire a minereurilor acide cu conţinut de fier de la Krivoi Rog – Ucraina până la data valorificării acestora şi abrogarea legii 95/1993 privind continuarea participării României la construirea Combinatului minier de îmbogăţire a minereurilor acide cu conţinut de fier de la Krivoi Rog – Ucraina şi asigurarea resurselor de finanţare necesare.

Camera deputaţilor a aprobat şi amendamentul USR-PLUS care prevede că guvernul poate da ordonanţe şi pe Sănătate

A mai fost acceptat în plenul de miercuri al Camerei şi un amendament al USR PLUS, iniţial respins de către comisia juridică, prin care Executivul poate să dea ordonanţe în domeniul investiţiilor în sănătate, cât şi cu privire la înfiinţarea unei agenţii specializate în investiţiile din domeniul sănătăţii, conform News.ro.

Pe 9 iunie, Senatul a adoptat proiectul de lege, în calitate de prim for sesizat, votul Camerei de miercuri fiind decizional. Prin urmare, legea merge la promulgare.

Citeşte şi: Comisia de la Veneţia a cerut explicaţii preşedinţilor celor două Camere ale Parlamentului cu privire la revocarea lui Renate Weber din funcţia de Avocat al Poporului

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
FCSB, la fel ca Liverpool! Comparația spumoasă a lui Mihai Stoica și marile probleme cu care se confruntă cele două campioane
Capital.ro
A murit un actor legendar. Generații întregi l-au urmărit și l-au apreciat. Rolurile lui rămân de neuitat
Playtech.ro
Cât te costă să încălzești o garsonieră în decembrie 2025 cu centrală pe gaz vs. electrică
Adevarul
Confuzie la Washington și în Europa: Disputa privind adevărata origine a planului de pace pentru Ucraina declanșează o ruptură politică
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Rednic, revenire-surpriză la echipa din SuperLiga? Antrenorul a rupt tăcerea: ”Eu știu cum e acolo”
MediaFlux
Alertă alimentară! Prețul legumelor ajunge la un nou record
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume