Campanie privind consumul informat şi responsabil de medicamente fără prescripţie şi de suplimente alimentare

Campania "Despre sănătate, cu responsabilitate" de educare a românilor despre consumul informat și responsabil de medicamente fără prescripție medicală, de suplimente alimentare și de dispozitive medicale pentru îngrijire personală a fost lansată luni în cadrul unei dezbateri la care au participat reprezentanți ai autorităților și profesioniști din domeniul sănătății, precum și ai industriei farmaceutice.
Iulian Tudor
30 oct. 2017, 11:33
Campanie privind consumul informat şi responsabil de medicamente fără prescripţie şi de suplimente alimentare

Campania — inițiată de Asociația Română a Producătorilor de medicamente fără prescripție, suplimente alimentare și dispozitive medicale (RASCI) — își propune să contribuie la îmbunătățirea educației pentru sănătate a consumatorilor și pacienților români, pentru ca aceștia să poată lua decizii informate privind modul în care își gestionează propria sănătate.

Potrivit organizatorilor, lansarea campaniei are loc în contextul în care, pe de o parte, publicul are acces la informații incomplete, incorecte sau înșelătoare despre medicamentele fără prescripție medicală, suplimente alimentare și dispozitive medicale pentru îngrijire personală iar, pe de altă parte, legislația curentă cu privire la comunicarea acestor produselor lasă loc de interpretări, un astfel de demers educațional fiind absolut necesar pentru a îmbunătăți educația pentru sănătate.

Inițiată de RASCI, campania se desfășoară cu sprijinul Ministerului Sănătății, Agenției Naționale a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale (ANMDM), Societății Naționale de Medicina Familiei (SNMF), Colegiului Farmaciștilor din România (CFR) și al Consiliului Român pentru Publicitate (RAC).

Președintele Comisiei de sănătate din Senat, Laszlo Attila, a spus că în România există probleme cu automedicația.

„Avem probleme cu automedicația și cred că spargem toate statisticile europene în acest sens”, a afirmat Laszlo Attila.

El a mai spus că ar trebui corelate și corectate o serie de lucruri, unul dintre acestea fiind chiar partea de comunicare.

Avocatul Colegiului Medicilor din România, Liviu Fătu, a afirmat că mulți oameni ajung la medic în stadiul terminal de boală, după ce au consumat timp îndelungat medicamente fără prescripție sau suplimente alimentare crezând că acestea îi vindecă.

La rândul său, președintele SNMF, Rodica Tănăsescu, a susținut că pacientul trebuie să aibă toate indicațiile atunci când cumpără un medicament fără prescripție medicală.

„OTC-ul (n.r. medicament fără prescripție medicală) își are locul strict în farmacie”, a subliniat medicul, precizând că suplimentul alimentar și OTC-ul trebuie luate după prescripția medicului.

În opinia sa, un mesaj responsabil ar trebui să înceapă cu ” Întâi mergi la medic!”.

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Corin Pop a afirmat că trebuie asigurată o informare cât mai corectă, astfel încât pacientul să ia o decizie în deplină cunoștință de cauză, responsabilă, cu privire la propria sănătate.

Campania lansată luni se adresează publicului general, profesioniștilor din domeniul sănătății, autorităților și instituțiilor statului.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă vila de lux pe care Titi Aur a scos-o la vânzare. Are 5 dormitoare, piscină acoperită, o grădină frumoasă și se află într-un cartier liniștit dintr-un oraș important al României
Capital.ro
Noi reguli auto UE din 2026. Aceste autoturisme diesel au limită de circulație. Unde n-au drept să meargă în orașe
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Cum era școala românească la 1900: cadouri pentru profesori și examene aranjate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil