Campion mondial la skanderbeg, mort împreună cu tatăl său, în accident de maşină. Avea doar 33 de ani

Anatoli Puşcar, maestru emerit al sportului din Ucraina, multiplu campion mondial şi european la skanderbeg, a murit într-un accident rutier produs în regiunea Rivne.

16 nov. 2018, 10:27

Alături de Anatoli Puşcar în maşină se mai afla şi tatăl său, care, de asemenea, şi-a pierdut viaţa. Cei doi se aflau într-un Citroen condus de un tânăr de 26 de ani, care a scăpat maşina de sub control şi a pătruns pe contrasens, unde s-a izbit violent de un camion condus de un bărbat de 30 de ani, din Cernăuţi.

Anatoli Puşcar s-a născut pe 6 august 1985 în oraşul Ternopil, din Ucraina, iar la vârsta de 11 ani, după ce a văzut filmul Commando, cu Arnold Schwartzenegger, s-a decis să devină sportiv. Au urmat victorii la mai multe competiţii de haltere, dar consacrarea a cunoscut-o la skanderbeg, sport în care a fost de 15 ori campion mondial, de 16 ori campion european şi de şapte ori a cucerit Cupa Mondială.

În total, Puşcar a câştigat aproape 200 de medalii, la concursuri din peste 30 de ţări.