CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Camerun-Croaţia 0-4

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Echipa Croaţiei a învins categoric formaţia Camerunului, cu scorul de 4-0 (1-0), miercuri, pe ''Arena Amazonia'' din Manaus, într-un meci din Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).

19 iun. 2014, 03:33

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Croaţia a reuşit prima victorie la Mondialul brazilian, prin golurile marcate de Ivica Olic (11), Ivan Perisic (48) şi Mario Mandzukic (61, 73), după ce beneficiat de superioritate numerică mai bine de o repriză, în urma eliminării camerunezului Song (40).

Camerunezii au început mai bine jocul, dar croaţii au deschis scorul în minutul 11, la prima lor acţiune mai consistentă: Srna a centrat, Nkoulou a respins până la Perisic, acesta a trimis în faţa porţii, iar ”veteranul” Olic a trimis în plasă de lângă Mbia, 0-1.

Croaţii au fost foarte aproape de golul al doilea (14), dar reluarea lui Perisic din doar câţiva metri este respinsă spectaculos de Itandje.

”Leii neîmblânziţi” au încercat să construiască, să atace, dar acţiunile lor s-au împotmolit în preajma careului advers. Africanii au greşit mult, fiind lipsiţi de luciditate, de răbdare, de inspiraţie în apropierea porţii. Croaţii au făcut un joc de aşteptare, s-au apărat grupat, au absorbit fără probleme presiunea camerunezilor şi au încercat să speculeze spaţiile oferite de adversari şi erorile frecvente ale acestora.

Situaţia echipei antrenate de Volker Finke s-a îngreunat şi mai mult din minutul 40, când Alexandre Song l-a lovit fără minge pe Mandzukic şi a fost eliminat.

Sammir a semnat prima ocazie de gol a reprizei secunde, dar a trimis balonul atât pe lângă Itandje, cât şi pe lângă poarta acestuia (46). Croaţii au tranşat disputa în minutul 48, când Perisic a recepţionat o degajare a lui Itandje, a pornit într-o cursă de circa 50 de metri, nu a putut fi ajuns de Mbia şi l-a învins pe portarul african: 0-2.

Mandzukic, lansat de Sammir, a ratat incredibil faţă în faţă cu Itandje (50). Nounkeu (52) a fost aproape de a-i readuce pe camerunezi în joc, dar voleul său a trecut peste poartă.

Camerunezii au cedat complet şi croaţii au luat jocul pe cont propriu, iar Modric a fost aproape să marcheze şi el (60), însă Nkoulou a respins în corner. Golul a venit firesc, Mandzukic marcând şi el, în sfârşit, cu capul, după un corner executat de Pranjic: 3-0 (61).

După ce Mbia a trimis un şut de la distanţă, razant cu vinclul (69), Mandzukic a reuşit ”dubla”, reluând simplu în plasă mingea respinsă de Itandje, la şutul lui Eduardo: 0-4 (73).

Finalul s-a jucat cu garda jos, iar Moukandjo a ratat golul de onoare (85), din poziţie excelentă. Rebic (87), dar mai cu seamă Rakitic (88), au irosit şi ei ocazii bune de gol până la final. Webo a trimis mingea în bară (89), Pletikosa atingând mingea expediată cu capul de atacantul camerunez.

Croaţia a obţinut o victorie meritată, după o repriză secundă excelentă, dar trebuie să învingă Mexicul, în ultimul meci din grupă, pentru a se califica în optimile de finală ale competiţiei.

Singura victorie a Camerunului în faţa unei formaţii europene la Cupa Mondială rămâne 2-1 cu România la Coppa del Mondo (1990), din totalul de 14 (o victorie, cinci egaluri, opt înfrângeri). ”Leii neîmblânziţi” au pierdut ultimele şase partide jucate la Mondiale. Degringolada din echipa cameruneză a fost evidenţiată şi de un incident între Assou Ekotto şi Moukandjo, primul încercând să-i aplice o lovitură de cap colegului său în ultimele minute.

Ultimele meciuri din Grupa A vor avea loc pe 23 iunie, Camerun – Brazilia, la Brasilia, şi Croaţia – Mexic, la Recife, ambele de la ora 23,00 (ora României).

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Camerun – Croaţia 0-4 (0-1)

Au marcat: Ivica Olic (11), Ivan Perisic (48), Mario Mandzukic (61, 73).

Manaus, Arena Amazonia: 39.982 spectatori

Cupa Mondială 2014 – Grupa A

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: Au evoluat echipele:

Camerun: 16. Charles Itandje – 17. Stephane Mbia, 14. Aurelien Chedjou (5. Dany Nounkeu, 46), 3. Nicholas Nkoulou (căpitan), 2. Benoit Assou Ekotto – 21. Joel Matip – 6. Alexandre Song, 18. Enoh Eyong – 8. Benjamin Moukandjo, 10. Vincent Aboubakar (15. Achille Webo, 70), 13. Eric Choupo-Moting (20. Edgar Salli, 75). Selecţioner: Volker Finke.

Rezerve neutilizate: 1. Loic Feudjou, 23. Sammy Ndjock – 4. Cedric Djeugou, 7. Landry Nguemo, 9. Samuel Eto’o, 11. Jean Makoun, 12. Henri Bedimo, 19. Fabrice Olinga, 22. Allan Nyom.

Croaţia: 1. Stipe Pletikosa – 11. Darijo Srna (căpitan), 5. Vedran Corluka, 6. Dejan Lovren, 3. Danijel Pranjic – 7. Ivan Rakitic, 10. Luka Modric – 4. Ivan Perisic (16. Ante Rebic, 78), 19. Sammir (20. Mateo Kovacic, 72), 18. Ivica Olic (22. Eduardo da Silva, 69) – 17. Mario Mandzukic. Selecţioner: Niko Kovac.

Rezerve neutilizate: 12. Oliver Zelenika, 23. Danijel Subasic – 2. Sime Vrsaljko, 8. Ognjen Vukojevic, 9. Nikica Jelavic, 13. Gordon Schildenfeld, 15. Milan Badelj, 14. Marcelo Brozovic, 21. Domagoj Vida.

Arbitru: Pedro Proenca; arbitri asistenţi: Bertino Miranda, Jose Trigo (toţi din Portugalia); arbitru de rezervă: Walter Lopez (Guatemala)

Cartonaş galben: Eduardo (89).

Cartonaş roşu: Song (40),