Canada impune noi SANCŢIUNI Rusiei

Canada a anunţat miercuri noi sancţiuni economice împotriva a 22 de societăţi şi entităţi din Rusia şi Ucraina, mai ales în domeniile bancar şi al transportului aerian, precum şi interdicţii de călătorie pentru 19 indivizi din cele două ţări, relatează France Presse.
Iulian Tudor
06 aug. 2014, 16:40
Canada impune noi SANCŢIUNI Rusiei

Statul canadian adoptă noi sancţiuni împotriva intereselor ruseşti. Printre altele, premierul canadian Stephen Harper a subliniat că guvernul său se pregăteşte să vizeze şi sectorul petrolier rusesc.

Ottawa şi-a anunţat în urmă cu o săptămână intenţia de a ‘pune presiuni economice şi politice şi mai importante’ asupra presupuşilor responsabili pentru criza ucraineană.

Citeşte şi Merkel şi Putin LUCREAZĂ în SECRET la un PLAN pentru Ucraina

În fapt, guvernul lui Stephen Harper vizează Banca din Moscova, VTB Bank, Banca Agricolă Rusă (Roselhozbank), compania de transport aerian Dobrolet (Bobroliot) sau Complexul hotelier ucrainean NijniaiaOreanda şi mai multe ‘societăţi de stat’ stabilite în Crimeea, regiune ucraineană anexată în martie de către Rusia.

Citeşte şi Măsuri DISPERATE: Moscova interzice IMPORTURILE AGROALIMENTARE din ţările care i-au IMPUS SANCŢIUNI

Paisprezece cetăţeni ruşi sunt vizaţi de sancţiuni economice şi interdicţie de călătorie în Canada, printre care directorii serviciilor ruseşti de intelligence intern (FSB), Aleksandr Bortnikov, şi respectiv extern (SVR) Mihail Fradkov. Cinci ucraineni sunt de asemenea afectaţi de aceste măsuri. Printre ei se numără şi ‘ministrul de interne’ din Crimeea, alături de patru lideri ai unor regiuni separatiste din estul Ucrainei. Această măsură ridică la 57 numărul ruşilor vizaţi de sancţiuni canadiene şi la 45 pe cel al ucrainenilor, notează AFP, citată de Agerpres.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Lista completă a miniștrilor din Guvernul Veștea. Care sunt surprizele înainte de depunerea listei în Parlament (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?