Când vor intra pe carduri banii restanți pentru subvențiile promise fermierilor pentru 2024. Noi precizări de la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură ( APIA ) le-a reamintit fermierilor că pentru campania 2024 plățile se află în plină desfășurare, iar termenul limită pentru finalizarea aceastora este data de 30 iunie.
Filip Stan
23 ian. 2025, 13:21
Când vor intra pe carduri banii restanți pentru subvențiile promise fermierilor pentru 2024. Noi precizări de la APIA

APIA a anunțat vineri că peste 90% dintre fermieri au fost autorizați la plată finală pentru anul de cerere 2024. Restul beneficiarilor de subvenții, care nu au primit banii, au fost înștiințați că termenul limită pentru finalizarea aceastora este data de 30 iunie, scrie agrointel.ro.

Citește și: Se dau banii pentru ajutoarele de motorină și creșterea animalelor

”Cu siguranță că există fermieri ale căror dosare nu au intrat încă în procedură de plată. Încercăm, pe cât posibil, să urgentăm toate tipurile de plăți, respectând legislația comunitară și națională, precum și termenele prevăzute în actele normative. Plățile aferente Campaniei 2024 se pot efectua, conform legislației, până cel tarziu la data de 30.06.2025. Din experiența anilor trecuți vă putem spune că foarte puține dosare, în general cele cu probleme majore, ajung să fie plătite la finalul perioadei regulamentare de plată. Pentru mai multe informații referitoare la situația cererii dvs. vă puteți adresa centrului județean/local APIA de care aparțineți”, a fost mesajul transmis de APIA, pe pagina de Facebook, ca un răspuns dat fermierilor care întrebau când se vor face plățile.

Citește și: Vești bune pentru fermieri. APIA a anunțat cele mai noi sume achitate producătorilor agricoli

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Ireal! Ce s-a întâmplat, de fapt, în bătălia secolului dintre Oleksandr Usyk și Rico Verhoeven. Apar detalii noi și am putea asista la o raritate
Capital.ro
Doliu în televiziune. Un mare actor s-a stins din viață: Prezența lui veselă era întotdeauna binevenită
Playtech.ro
Ce este iBon și de ce ar putea deveni util pentru milioane de români. Se vor putea primi bonusuri de la ANAF
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan a numit echipa din SuperLiga care ar reprezenta ”un pas uluitor” pentru Reghecampf și l-a ”înțepat” pe fostul ei soț: ”Uitați ce înseamnă educația!”
MediaFlux
Explozie dramatică într-un tren de navetiști. Autoritățile au confirmat 29 de decese și 100 de persoane rănite
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi