REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016: Elena Udrea, Theodor Paleologu şi Remus Cernea au pierdut. Ce spune Udrea despre eşecul la alegeri

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016. Candidaţii independenţi Elena Udrea, Theodor Paleologu şi Remus Cernea, care au candidat pentru un mandat de deputat în Capitală, au pierdut alegerile, potrivit datelor prezentate după centralizarea a 99% din voturi, fiind cu mult sub pragul minim de aproximativ 25.000 de voturi necesare.
Iulian Tudor
12 dec. 2016, 06:15
REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016: Elena Udrea, Theodor Paleologu şi Remus Cernea au pierdut. Ce spune Udrea despre eşecul la alegeri

UPDATE Elena Udrea a pierdut mandatul de deputat, pentru care candidase la alegerile parlamentare. Acesta a declarat, luni, că a înţeles mesajul transmis de electorat şi că se va retrage din atenţia presei pentru a se ocupa de proiecte private.

Am înţeles mesajul electoratului. Mă bucur că a intrat PMP în Parlament, mă bucur pentru Traian Băsescu. O să mă retrag din atenţia presei şi o să îmi găsesc alte proiecte, nu că în ultimii doi ani aş fi făcut cine ştie ce politică. O să îmi găsesc un proiect privat în care să fac cu totul altceva„, a decclarat Elena Udrea.

Aceasta a adăugat că nu s-a gândit ce va face de acum încolo, însă e decisă să nu mai facă politică.

Nu m-am gândit, altceva decât politică. Avocatură, chiar în mediul de afaceri, sau vin în televiziune„, a glumit Elena Udrea.

Eu, din punctul de vedere al campaniei, cred că am dat toate mesajele, cât s-a putut ca şi candidat independent. Probabil că mulţi nu au vrut să îşi rişte votul între PMP şi Elena Udrea şi au votat PMP, ceee ce e foarte bine„, a mai spus Udrea.

Aceasta a mai precizat că, probabil, şi problemele pe care le-a avut în ultimii doi ani i-au determinat pe unii dintre susţinătorii săi să nu o voteze.

Întrebată de jurnalişti dacă îi este frică de faptul că o să rămână fără imunitate, Udrea a răspuns: „Nu, în niciun caz. Ce, acum doi ani am avut. La ce a folosit?”.

Udrea crede că liderul PSD, Liviu Dragnea, ar putea fi ales premier. „Cine poate să îi reproşeze ce? Dacă a fost votat, nu pot să îi reproşez electoratului nimic”, a precizat Udrea.

Elena Udrea s-a prezentat, luni, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, unde se judecă un nou termen în dosarul „Gala Bute”.

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016. După centralizarea a 99% din voturile din ţară, în Capitală, candidaţii independenţi Elena Udrea, Theodor Paleologu şi Remus Cernea nu au atins pragul necesar de voturi, potrivit datelor BEC.

REZULTATE ALEGERI PARLAMENTARE 2016. Cele mai multe voturi, 8.278, le-a obţinut Theodor Paleologu, urmat de Remus Cernea, cu 4.260, iar Elena Udrea a obţinut doar 3.154 de voturi. Ca să câştige mandatul, ei ar fi avut nevoie de aproximativ 25.000 de voturi, reprezentând coeficientul de circumscripţie al municipiului Bucureşti.

Coeficientul este calculat în funcţie de numărul de voturi valabil exprimate, astfel încât pragul efectiv ar urma să scadă, însă aceste date vor fi prezentate după predarea efectivă a proceselor-verbale din secţii. La un număr de 738.539 de voturi, coeficientul este însă 25.466, reprezentând numărul minim de voturi necesar pentru un mandat de deputat în Capitală (coeficientul este calculat prin împărţirea numărului de voturi valabil exprimate la numărul de mandate repartizate fiecărei circumscripţii).

Potrivit prezenţei prezentate de BEC, în Capitală s-au prezentat la vot 738.539 de alegători.

CITEŞTE ŞI: Noul Guvern ar putea primi votul de învestitură în Parlament cu două zile înainte de Crăciun

DailyBusiness
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
Spynews
Portalul 11:11. Ce să faci în această zi pentru a atrage lucruri bune în viața ta
Fanatik.ro
Când va fi gata noul stadion din Timișoara. Primarul orașului anunță data la care va avea loc inaugurarea ”bijuteriei”
Capital.ro
Apare o nouă lege în România. Primești interzis să vinzi/cumperi case și mașini. Permisul auto, suspendat automat pentru datorii
Playtech.ro
Cât va fi pensia ta dacă ai avut un salariu mediu brut de 6.000 de lei. Exemplu de calcul după noua formulă
Adevarul
„Infanteria Mad Max” a lui Putin. Coloana rusească din mașini fără uși și geamuri înaintează prin ceață, ca într-un film postapocaliptic
wowbiz.ro
EXPLOZIE DEVASTATOARE în fața tribunalului
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cine este tânărul care a înjunghiat de 33 de ori un pensionar, în București! Autoritățile au descins la locuința lui
iamsport.ro
Atac fără milă la adresa lui Lucescu: ”Pe el nu l-a luat la națională pentru că nu e fiul lui Gică Hagi, deși e mult peste Ianis! Talentat moșul”
MediaFlux
Se recalculează pensiile și încep plățile. Anunțul mult așteptat de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume