Candidatura lui George Simion la alegerile prezidențiale a fost validată de către CCR. Diana Șoșoacă a fost respinsă definitiv. Alte patru candidaturi au fost aprobate de către BEC

Curtea Constituțională judecă azi contestațiile depuse de Diana Șoșoacă la decizia BEC de respingere a candidaturii sale. Pe ordinea de zi mai sunt alte trei contestații, care îi vizează pe George Simion și pe John-Ion Banu-Muscel.
Alina Costache
17 mart. 2025, 17:18
Candidatura lui George Simion la alegerile prezidențiale a fost validată de către CCR. Diana Șoșoacă a fost respinsă definitiv. Alte patru candidaturi au fost aprobate de către BEC

UPDATE 17:15: Alte patru candidaturi la alegerile prezidențiale au fost aprobate de către BEC. Este vorba despre Anamaria Gavrilă (POT), Silviu Predoiu (Partidul Liga Acţiunii Naţionale), Daniel Funeriu (independent) şi Sebastian Constantin Popescu (Partidul Noua Românie).

În acelaşi timp, Biroul Electoral Central a respins candidaturile depuse de Remus Pricopie (independent), Oana Creţu (Partidul Social Democrat Unit), Gelu Drăgan (independent), Constantin Titian Filip (independent) şi Gicu-Romeo Tiţă (independent). În acealşi timp, BEC a respins pentru a treia oară candidatura lui Petru Mîndru şi pentru a patra oară cea a Mariei Marcu.

CP_33

UPDATE 16:34: Candidatura lui George Simion la alegerile prezidențiale a fost validată de către curtea Constituțională. Diana Șoșoacă a respins contestația împotriva deciziei BEC de respingere a candidaturii Dianei Șoșoacă.

Curtea Constituțională a României (CCR) se întrunește, luni, 17 martie, în ședință, pentru a discuta două contestații la decizia Biroului Electoral Central de respingere a candidaturii Dianei Șoșoacă, președinta S.O.S. România, la alegerile prezidențiale din luna mai. Pe ordinea de zi mai sunt alte trei contestații, care îi vizează pe George Simion și pe John-Ion Banu-Muscel.

 

Ședința de judecată a CCR privind contestațiile înregistrate va avea loc luni de la ora 14:00.

Judecătorii au pe masă și două noi contestații împotriva candidaturii lui George Simion. Prima dintre contestații a fost depusă duminică, iar cea de-a doua luni.

Citește și: Ilie Bolojan, ședință urgentă pentru alegerile prezidențiale. Președintele interimar cheamă la raport liderii României

Duminică, Curtea Constituțională a României a respins, cu unanimitate de voturi, toate contestațiile avute pe rol cu privire la candidaturi președintelui AUR.

„Azi s-a făcut un pas înainte spre revenirea la democrație. Voi permite fiecărui român să candideze, conform legii!

Vom reveni la voința poporului român!

Nu am scăpat, de abia acum începe greul!”, a transmis George Simion, pe pagina personală de Facebook, imediat după anunțul CCR.

Citește și: Cristian Tudor Popescu îi desființează pe George Simion și Anamaria Gavrilă: „Creier pane este puțin spus. Înspăimântător”

George Simion a intrat în cursă după ce Biroul Electoral Central și Curtea Constituțională a României au respins candidatura lui Călin Georgescu la alegerile din acest an.

Biroul Electoral Central a respins sâmbătă candidatura Dianei Şoşoacă. Motivele invocate în cadrul ședinței BEC s-au referit la decizia CCR de anul trecut. Președinta S.O.S. România își depusese joi candidatura, când a venit la sediul BEC cu mănuși de box, spunând că a venit să se „lupte cu sistemul”.

CCR a respins pe data de 6 octombrie 2024 candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale de anul trecut, anulate integral.

Unul dintre motivele respingerii candidaturii invocate de judecătorii CCR anul trecut a fost că Diana Iovanovici-Şoşoacă „îndeamnă la schimbarea fundamentelor democratice ale statului și la încălcarea ordinii constituționale”.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Casa de la Șușani a Adelei Popescu și a lui Radu Vâlcan pare desprinsă din povești! Nici nu zici că este în România | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce a putut să spună un jucător din Elveția când a aflat că va juca împotriva lui Messi: ”Asta e, pot să…”
Capital.ro
Programul Rabla 2026. Anunț important APIA pentru cei care vor să-și schimbe mașina: Consumatorii trebuie să poată alege liber
Playtech.ro
Amendă de 200 de euro pentru o ținută banală de vacanță. Regula pe care turiștii trebuie să o știe în Italia
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ursul care cutreieră pădurile din Snagov și Gruiu a pus autoritățile în alertă. Locuitorii au fost avertizați să evite zonele împădurite
iamsport.ro
S-a înțeles cu FCSB și Florin Prunea a rămas șocat: 'Cel mai bun transfer de până acum din SuperLiga'
MediaFlux
Trump și Zelenski au pus totul la cale. Cum va fi oprit Putin
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?