Canicula din Europa ameninţă producţia de carburanţi. Preţurile la benzină şi motorină ar putea exploda

Europa se confruntă cu un val de caniculă fără precedent, care amenință să destabilizeze producția de carburanți. Temperaturile extreme, apropiate de limitele operaționale ale rafinăriilor de petrol, forțează aceste instalații critice să reducă producția de combustibil. Această situație, combinată cu o cerere ridicată de energie, ar putea declanșa o creștere dramatică a prețurilor carburanților, afectând economia și consumatorii deopotrivă.
Filip Stan
12 iul. 2024, 14:35
Canicula din Europa ameninţă producţia de carburanţi. Preţurile la benzină şi motorină ar putea exploda
Canicula din Europa ameninţă producţia de carburanţi. Preţurile la benzină şi motorină ar putea exploda

Canicula din Europa ameninţă producţia de carburanţi. Rafinăriile de petrol sunt proiectate să funcționeze în intervale specifice de temperatură. Odată ce temperaturile exterioare depășesc aceste intervale, eficiența operațională scade, iar riscul de defecțiuni tehnice crește semnificativ. În prezent, multe rafinării din Europa se apropie de aceste limite critice, ceea ce obligă operatorii să ia măsuri preventive, inclusiv reducerea producției, transmite OilPrice.

Temperaturile extreme afectează nu doar echipamentele, ci și personalul rafinăriilor, ceea ce impune măsuri suplimentare de protecție și ajustări operaționale. Aceasta duce la scăderea producției de combustibil într-un moment în care cererea este deja mare, agravând deficitul de aprovizionare.

Citeşte şi: Un nou val de scumpiri la carburanți, gaze și curent electric. Prețurile ar putea exploda, avertizează specialiștii

Reducerea producției de combustibil din cauza temperaturilor ridicate are un impact direct asupra prețurilor carburanților. Într-o piață globală deja sensibilă la fluctuațiile de ofertă și cerere, orice reducere semnificativă a producției poate duce la creșteri rapide ale prețurilor. Economiile europene, deja afectate de inflație și de instabilitatea energetică, ar putea resimți din plin aceste creșteri de prețuri. Consumatorii vor trebui să plătească mai mult pentru combustibil, iar costurile ridicate ale energiei ar putea influența prețurile produselor și serviciilor, amplificând presiunea asupra bugetelor familiilor și întreprinderilor.

Citeşte şi: Preţurile carburanţilor, în creştere după mărirea accizei. Cât a ajuns să coste un plin de benzină sau motorină

În prezent, prețul carburanților în Europa variază semnificativ în funcție de țară și de politicile locale de impozitare. Cu toate acestea, tendința generală este de creștere. De exemplu, în România, prețul mediu al benzinei a atins pragul de 7,5 lei pe litru, în timp ce motorina se vinde cu aproximativ 7,7 lei pe litru. În alte țări europene, precum Germania și Franța, prețurile sunt chiar mai mari, atingând și depășind 1,8 euro pe litru pentru benzină. Această situație se datorează nu doar valului de caniculă, ci și altor factori geopolitici și economici, precum conflictul din Ucraina și sancțiunile impuse Rusiei, un important furnizor de energie pentru Europa.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Ştefan Baiaram, decizie şoc! A rupt contractul cu impresarul: „Nu îmi place să lucrez cu oameni care sunt în mai multe părţi”. Ce oferte a avut Universitatea Craiova pe atacant. Exclusiv
Capital.ro
Se modifică valabilitatea permisului auto. Vin reguli noi în România pentru șoferii pensionari peste 70 de ani
Playtech.ro
Crengile tăiate primăvara, motiv de amendă în România. Unde să nu le arunci pentru a evita sancţiuni
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veste tristă în lumea fotbalului. Fostul portar Georg Koch s-a stins la 54 de ani, după o luptă cu cancerul
iamsport.ro
Fiul lui Ion Țiriac nu credea că va trăi așa ceva vreodată: 'Pierderi economice uriașe'
MediaFlux
Decizie scandaloasă a ministrului de externe Oana Țoiu: Fata minoră a fostului premier Victor Ponta, interzisă la îmbarcarea în autocarul care transporta minori din Dubai, în Oman, pentru avionul de România
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj