Cantităţi mari de deşeuri toxice din Serbia ar fi ajuns în România, Grecia şi Croaţia

Mari cantităţi de deşeuri toxice din Serbia ar fi fost trimise în ultimul an şi jumătate în Grecia, România şi Croaţia, în loc să ajungă în China, a relatat tabloidul Kurir de la Belgrad, însă compania sârbă vizată neagă acuzaţiile, potrivit agenţiei croate de ştiri Hina.
Cristina Dinu
24 iul. 2013, 14:18
Cantităţi mari de deşeuri toxice din Serbia ar fi ajuns în România, Grecia şi Croaţia

Ministerul pentru Protecţia Mediului din Croaţia ar fi primit informaţii de la Ministerul pentru Protecţia Mediului din Serbia că a fost deschisă o investigaţie în legătură cu acest subiect, a relatat, marţi, Hina, citată de Agerpres.

Ministrul croat pentru protecţia mediului Mihael Zmaljovic a spus că agenţiile specializate verifică afirmaţiile privind ajungerea unor deşeuri toxice ajunse din Serbia în Croaţia.

El a menţionat că autorităţile de la Zagreb cooperează cu administraţia vămilor şi cu echipe de inspecţie din Serbia pentru verificarea informaţiilor în acest sens şi pentru a dispersa temerile legate de acest caz.

„Pentru moment nu putem spune dacă aceste deşeuri au ajuns în Croaţia. Echipele de inspecţie verifică faptele”, a precizat ministrul.

Compania sârbă Pro-Plast, despre care s-a scris că ar avea legătură cu transportul ilegal de deşeuri toxice din Serbia în Grecia, România şi regiunea croată de la Marea Adriatică, a respins informaţiile din tabloidul Kurir de la Belgrad, adăugând că va da publicaţia în judecată.

Proprietarul Pro-Plast Branko Ratic şi directorul Predrag Ratic au declarat marţi pentru Hina că firma lor se ocupă cu exporturi legale de oxid de zinc, care apare ca derivat în procesarea fierului. Ei au adăugat că deţin toate licenţele şi certificatele necesare pentru activitatea lor din partea agenţiilor relevante din Serbia.

Cei doi au mai spus că vor oferi opiniei publice toate informaţiile şi dovezile în scris privind legalitatea afacerii lor şi standardele ecologice ale activităţii pe care o realizează împreună cu partenerii chinezi care, potrivit lor, cumpără şi reciclează acest tip de deşeuri.

Ministerul pentru Protecţie Mediului şi administraţia vămilor din Serbia au precizat că acuzaţiile apărute în presă sunt în curs de verificare, însă au refuzat să facă alte comentarii.

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Senatorul POT acuzat că a mințit în CV a ajuns în faţa instanţei! Ce datorii neachitate are parlamentarul demisionar ce a ajuns la PSD
Playtech.ro
Cu cât se va scumpi coșul de cumpărături al românilor de la 1 august 2025. Consumatorii au început să pună bani deoparte
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Orașul din România ocolit de străini în anii '90: „Pe hărțile turistice europene, în dreptul lui este capul de mort”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Călin Georgescu, terminat! Acuzații imposibil de contestat, care aduc ani grei de pușcărie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
VIDEO | „Atacați de ursoaică”. Doi motocicliști s-au filmat lângă o ursoaică și puiul ei, pe Transfăgărașan
Cancan.ro
Adevărul despre moartea tatălui lui Nicușor Dan. Președintele l-a înmormânat în secret
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Ce i-a spus regretatul Mihai Leu lui Titi Aur, de pe patul de spital: „Era într-o rezervă, având-o alături pe soția sa, Anna. Când am intrat la el, deși fizic se vedea că nu este bine, era optimist”
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI. Doamna Borsec cară peste 150.000 de sticle cu apă minerală și nici nu le simte. Sofia Crețu-Hu poartă accesorii și bijuterii de peste o sută de mii. De euro!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Coreea de Nord a inaugurat cu fast un mega-resort pe litoral, dar turiștii străini lipsesc