Carambol cu șase mașini pe DN 1, în Brașov. Sunt mai multe victime. Accident grav şi în Neamţ și Hunedoara

Şase maşini au fost implicate, duminică, într-un accident turier pe DN 1, în judeţul Braşov, iar două persoane primesc îngrijiri medicale. Traficul a fost restricţionat, valorile de trafic fiind ridicate.
Alina Costache
10 dec. 2023, 23:50
Carambol cu șase mașini pe DN 1, în Brașov. Sunt mai multe victime. Accident grav şi în Neamţ și Hunedoara

Circulația rutieră pe DN 1 a fost restricționată duminică seara după un accident cu șase mașini care s-a produs în județul Brașov.

„La acest moment traficul rutier se desfăsoară cu restricții pe DN 1, în zona localității Perșani, ca urmare a unui accident de circulație, ce a avut loc cu puțin timp în urmă.

În accident sunt implicate 6 autovehicule și în urma coliziunii dintre acestea, 2 persoane, ocupanți în autovehicule, beneficiază de sprijin medical.

Citește și: Incendiu la o clinică din Constanţa. Intervin patru echipaje SMURD VIDEO

La fața locului sunt prezente echipaje ale Poliției Rutiere și Serviciului Criminalistic și se efectuează cercetări pentru lămurirea împrejurărilor și condițiilor în care s-a produs accidentul.

Citește și: Codul rutier 2023. Singurele situaţii în care un şofer poate depăşi pe linia continuă

Din cauza poziției vehiculelelor, circulația rutieră este blocată pe un sens de mers, drept pentru care vehiculele sunt dirijate in mod altermativ pe banda de mers disponibilă, urmând a fi redată, în integralitate, după finalizarea activităților de cercetare și îndepărtarea vehiculelor avariate de pe carosabil”, a transmis Poliția Brașov.

Accident şi Neamţ: Un şofer cu o alcoolemie de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat a intrat cu maşina în geamurile unui magazin

Un şofer cu o alcoolemie de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat a provocat, duminică, un accident rutier şi a intrat cu maşina în geamurile unui magazin din judeţul Neamţ.
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Neamţ au anunţat că duminică după amiază, poliţiştii din cadrul Biroului Rutier Roman au fost sesizaţi cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe bulevardul Roman Muşat, soldat doar cu pagube materiale.

“Din primele cercetări efectuate de poliţişti a rezultat că, în timp ce un bărbat în vârstă de 59 de ani, din Roman, conducea un autoturism, pe bulevardul Roman Muşat, ar fi pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare, pătrunzând pe trotuar şi intrând în coliziune cu geamurile unui magazin”, au precizat poliţiştii.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a indicat o concentraţie de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Poliţiştii au deschis dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului.

 

Şase persoane rănite în urma unui accident în Hunedoara

Două maşini au fost implicate, duminică seară, într-un accident rutier pe DN66, pe Dealul Haţegului, în judeţul Hunedoara. În urma impactului, şase persoane au fost rănite, fiind transportate de urgenţă la spital la Hunedoara şi Deva.

”Pompierii ISU Hunedoara din Bretea Română, din Toteşti şi de la Detaşamentul Hunedoara intervin pentru gestionarea unei situaţii de urgenţă generată de producerea unui accident rutier pe DN 66 (Dealul Haţegului), în care sunt implicate 2 autoturisme”, a transmis ISU Hunedoara.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Mesajul Peluzei Nord FCSB pentru Mircea Lucescu pe Arena Națională! Gest superb al suporterilor campioanei. Foto
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
De ce catolicii și ortodocșii sărbătoresc Paștele la date diferite. Cum se calculează exact această sărbătoare
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj