Carburanții s-au scumpit pentru prima dată după trei săptămâni. Cât costă benzina și motorina azi, 19 martie

Petrom a scumpit carburanții pentru prima oară în trei săptămâni, când au fost zece ieftiniri consecutive.
Alina Costache
19 mart. 2025, 10:10
Carburanții s-au scumpit pentru prima dată după trei săptămâni. Cât costă benzina și motorina azi, 19 martie

Petrom, liderul pieței carburanților din România, a anunțat miercuri 19 martie 2025 prima scumpire a carburanților după o serie de zece ieftiniri în ultimele trei săptămâni. Benzina s-a scumpit față de ziua precedentă.

Citește și: Se dau bani de la stat pentru acești români. Ajutor de minimum 650 de lei, 30 mai 2025 este ultima zi când trebuie să depui cererea

Stația Petrom de pe strada Braşov din Sectorul 6, Bucureşti, afișa miercuri dimineață un preț pentru benzina standard de 7,24 lei pe litru și un preț al motorinei standard de 7,43 lei pe litru.

Astfel, față de prețurile din ziua precedentă, Petrom a crescut prețul benzinei cu 4 bani pe litru, fără să modifice și prețul motorinei. O mișcare similară de preț, dacă nu identică, se regăsește în general și la celelalte benzinării de lanț din țară.

Această scumpire a benzinei vinde după un șir de zece ieftiniri consecutive ale carburanților, dintre care patru au avut loc doar în luna martie. Acest lucru a făcut ca, doar în această lună înainte de scumpirea de azi, benzina să se ieftinească cu 30 de bani pe litru și motorina cu 33 de bani pe litru, scrie Economica.net.

Citește și: Centralele electrice de balcon, faimoase în toată Europa, sunt aproape interzise în România. Cum se încălzesc europenii direct la priză

După ultimele modificări de prețuri, observăm că s-a redus semnificativ diferența de preț dintre cei doi carburanți, care a ajuns la doar 19 bani pe litru, pe fondul unord reduceri de preț mai mari la motorină în ultima vreme.

În București, potrivit peco-online, benzina standard costă între 7,18 lei și 7,25 lei pe litru, iar motorina standard costă între 7,41 lei și 7,44 lei pe litru.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
S-au despărțit în urmă cu un an, iar acum mama sportivului face o afirmație șocantă. Rolul jucat de Paula Badosa în viața lui Stefanos Tsitsipas
Capital.ro
Clienții, rugați să plătească doar cu cardul, chiar și sume mici. Magazinul care încearcă să scape de numerar
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Obligatoriu până la 26 mai 2026! Răsturnare privind decizia ANAF ca persoanele fizice cu venituri din drepturi de autor să emită facturi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi