Cardul de energie va dispărea! Când vor primi românii cu venituri mici ultimii bani pentru a-și putea plăti facturile

Cardul de energie va dispărea! Care este motivul pentru care românii nu vor mai beneficia de sprijin pentru plata facturilor. Marcel Boloș a aruncat bomba care a panicat toți românii.
Alina Costache
10 iun. 2023, 22:48
Cardul de energie va dispărea! Când vor primi românii cu venituri mici ultimii bani pentru a-și putea plăti facturile
Cardul de energie va dispărea! Când vor primi românii cu venituri mici ultimii bani pentru a-și putea plăti facturile

Românii își iau adio de la cardul de energie! Potrivit declarațiilor făcute chiar de către Marcel Boloș, ministrul Fondurilor Europene, se pare că acest card, care ajuta românii cu venituri mici să-și achite facturile, va fi eliminat. Iată toate detaliile despre data la care veți primi ultima tranșă de bani.

Citește și: Vouchere energie 2023. Ce se întâmplă cu facturile plătite deja dacă ţi s-a anulat cardul de energie

Cardul de energie și aceste proiect de sprijin, care reprezenta o măsură absolut necesară pentru mulți români cu venituri mici, se pare că va fi abandonat. Acest card era oferit pentru a-i ajuta pe românii săraci să-și plătească facturile. Conform declarațiilor ministrului Fondurilor Europene, Marcel Boloș, acesta nu va mai fi disponibil. Potrivit informațiilor furnizate de Antena 3 CNN, se preconizează că începând cu anul 2024, cardul de energie va înceta să mai existe.

Cardul de energie va dispărea – Care e motivul

Cei dintre dumneavoastră care beneficiază de acest sprijin, este important să știe că ultima tranșă de bani în valoare de 700 de lei va fi acordată în luna septembrie. Acesta este singurul moment în care veți mai primi această sumă. În ceea ce privește motivul dispariției acestui sprijin, decizia Guvernului este legată de faptul că autoritățile Uniunii Europene consideră că piața de energie electrică din întreaga continent s-a stabilizat suficient și că persoanele nevoiașe nu mai au nevoie de asistență suplimentară.

În România, aproximativ 4 milioane de cetățeni au beneficiat de acest voucher de energie. Suma totală acordată a fost de 1.400 de lei, iar prima tranșă în valoare de 700 de lei a fost distribuită în luna februarie, urmând ca a doua și ultima tranșă, tot în valoare de 700 de lei, să fie disponibilă în luna septembrie.

Cu toate acestea, Comisia Europeană a decis să oprească acordarea acestor fonduri, argumentând că piața europeană de energie electrică s-a stabilizat suficient de mult pentru ca oamenii să nu mai necesite sprijin financiar pentru plata facturilor. Prin intermediul cardului de energie, românii puteau achita facturile la electricitate, gaz, energie termică, butelii, lemn de foc, păcură, peleți și orice alt material necesar pentru încălzire.

Citește și: Vouchere de energie 2023, schimbări importante. Facturile mai vechi vor putea fi plătite cu cardul de energie

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Decizie-șoc la FCSB: nu pleacă în cantonamentul din Olanda! Exclusiv
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
Tot ce trebuie să știe românii de la 1 iulie 2026 despre salariul minim, amenzi si regulile pentru asigurarea medicală. Tabel explicativ
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
PAPARAZZI Mirel Rădoi a lăsat fotbalul pentru un meci de padel cu fiul său și doi jucători de la Universitatea Craiova! După partidă, discuțiile au continuat acasă la antrenor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?