Carduri sociale blocate. Românii săraci și-au cumpărat cu ele alcool și țigări. Marcel Boloș amenință cu amenzi de 6.500 de lei

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a declarat, miercuri, despre beneficiarii care au folosit cardurile sociale ale Guvernului pentru băuturi alcoolice şi ţigări, că ”amenzile ajung undeva în jurul a 6.500 de lei”, însă, dacă vor vedea că acest fenomen se generalizează, pot fi introduse şi sancţiuni mai dure.
Alina Costache
17 aug. 2022, 17:34
Carduri sociale blocate. Românii săraci și-au cumpărat cu ele alcool și țigări. Marcel Boloș amenință cu amenzi de 6.500 de lei

Ministrul Marcel Boloş a spus, despre cardurile blocate în cazul persoanelor care le-au folosit pentru a achiziţiona băutură şi ţigări, că vor rămâne blocate până la următoarea tranşă de bani pe care statul o va livra.

”Nu se poate generaliza folosirea aceasta a cardurilor, doar pentru produse de tutun şi alcool, ne aşteptam să existe astfel de cazuri, motiv pentru care, în Ordonanţa care a fost aprobată, am şi introdus un capitol de sancţiuni, încât astfel de lucruri să le putem sancţiona”, a spus Boloş, precizând că aici depinde şi de disciplina beneficiarului de card social şi de cel care vinde astfel de produse, potrivit Digi24.

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene a vorbit şi despre sancţiuni, arătând că amenzile pot fi date de către Poliţia Locală.

”Încă nu avem o astfel de situaţie, dar fapta este evident de natură contravenţională, se pot aplica amenzile care nu sunt deloc de neglijat pentru că merg până la 40 de puncte de amendă, undeva în jurul a 6.500 de lei, însă, dacă vom vedea că acest fenomen se generalizează, putem introduce şi sancţiuni mai dure. E regretabil că sunt astfel de situaţii”, a spus ministrul.

Marcel Boloş a mai afirmat că a fost recent la ţară şi era apreciat acest ajutor al Guvernului, în rândul cetăţenilor. ”Dacă vedem că lucrurile iau amploare, atunci probabil că vom modifica Ordonanţa şi pentru cei care sunt în această situaţie le vom retrage cardurile sociale”, a mai declarat Marcel Boloş. Ministrul Fondurilor Europene a ţinut să precizeze că măsura a fost gândită pentru un număr de 2,5 milioane de beneficiari. ”Introducerea sistemului de sancţiuni tocmai acest rol l-a avut, să descurajeze dar şi să disciplineze folosirea voucherelor”, a precizat Boloş.

Citește și Vouchere sociale de 250 lei de la Guvern. A crescut numărul beneficiarilor. Când ajung la ei cardurile

Citește și Vouchere sociale. La cât timp sunt alimentate cardurile după ce le aduce poştaşul

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce face zi de zi eroul de pe banca Spaniei, Luis de la Fuente. Declarația care valorează mai mult decât o Cupă Mondială: ”Mă rog pentru asta”
Capital.ro
DNSC avertizează asupra unui nou val de atacuri cibernetice. Mesaje false cu amenzi și probleme la sistemul ANCPI
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un muncitor s-a stins din viață la locul de muncă, după ce o bucată de lemn i-a pătruns în abdomen
iamsport.ro
Radu Banciu, uluit de un fotbalist din SuperLiga: ”Genial! Cel mai mare din istorie”
MediaFlux
Anunțul Rusiei privind un posibil atac în țările baltice. Omul lui Putin dezvăluie strategia Moscovei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?