Cine sunt cei mai bine cotați artiști pe piața românească și care au depășit suma de um milion de euro la nivel global

Muzica românească a cunoscut în ultimele decenii o ascensiune remarcabilă pe scena internațională, cu artiști care, prin talentul și inovația lor, au reușit să-și câștige faima la nivel global.
Filip Stan
31 oct. 2024, 09:58
Cine sunt cei mai bine cotați artiști pe piața românească și care au depășit suma de um milion de euro la nivel global

Cei mi buni artiști ai muzicii românești nu sunt doar figuri cunoscute la nivel local, ci și personalități recunoscute pe plan global, care au reușit să atragă atenția asupra stilurilor și ritmurilor originale. Money.ro a întocmit un top al celor mai bogați artiști români și a evidențiat  impactul lor semnificativ în industria muzicală.

Care sunt artiștii cel mai bine cotați la nivel global

Primul în acest clasament este Dan Bălan, care s-a impus în anii 2000 alături de trupa O-Zone, datorită  hitului „Dragostea din tei”. Această melodie a devenit un fenomen internațional, fiind reinterpretată de numeroase artiști și având o influență durabilă în muzica pop. Piesa continuă să genereze venituri substanțiale pentru Dan Bălan, chiar și la aproape două decenii de la lansare. În plus, a colaborat cu nume mari din industrie, cum ar fi Rihanna și David Guetta. Conform estimărilor, averea lui depășește 10 milioane de dolari, provenind din drepturi de autor, reclame și filme.

Inna, pe numele ei real Elena Alexandra Apostoleanu, este a doua artistă din acest top și s-a consacrat ca cea mai bine remunerată solistă din România. Cu o carieră de 15 ani, a reușit să adune o avere estimată la 15 milioane de euro. Aceasta provine din vânzări digitale, contracte de publicitate și o serie de concerte internaționale. Anul 2023 a fost deosebit de benefic pentru Inna, cu un număr record de abonați și vizualizări pe YouTube, unde aproape 8 milioane de persoane îi urmăresc activitatea.

Citește și: Scărlătescu, Dumitrescu și Bontea nu dau randament la ProTV. Au făcut istorie la Chefi la Cuțite, dar audiențele MasterChef sunt în picaj: „Nu avem ce comenta”

Edward Maya este un alt artist care a reușit să își creeze un renume internațional prin melodia sa „Stereo Love”. Această piesă, inspirată din muzica azeră, a cucerit topurile internaționale acum 15 ani și a fost un motor pentru cariera sa. Deși prezența sa în muzica românească a fost mai puțin vizibilă în ultima vreme, popularitatea lui a crescut în regiunile Americii Latine, Asiei și Indiei, unde a avut numeroase apariții la festivaluri de prestigiu.

În rândul artiștilor cu venituri considerabile, Ștefan Bănică Jr. se numără printre cei mai bine cotați. Deși succesul său nu a depășit granițele României, veniturile acumulate de-a lungul a peste 18 ani de concerte sunt impresionante. Artistul, cunoscut pentru spectacolele sale grandioase organizate în perioada sărbătorilor de iarnă, a reușit să strângă sume record din biletele vândute. Popularitatea sa rămâne constantă, iar publicul este mereu dornic să-l vadă pe scenă, ceea ce îl face un favorit indiscutabil al spectatorilor români.

Citește și: Adda, dezvăluiri din căsnicia cu Cătălin Rizea, după 10 ani de relație: „Mi-a spus că vrea o iubită nouă”. Cum a reacționat cântăreața

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Răzvan Burleanu, reacţie dură după ce Infantino a propus „vânzarea” Cupei Mondiale: „Cel mai iubit sport din lume aparține celor care îl trăiesc” Ruptură între FRF şi preşedintele FIFA. Exclusiv
Capital.ro
Ajutor pentru fermierii afectați de seceta din 2025. MADR pregătește despăgubiri de până la 333 de lei pe hectar
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ancheta continuă în cazul băiatului lovit în cap, în timp ce se plimba cu trotineta, în Brăila. Minorul a ajuns la spital
iamsport.ro
A refuzat invitația lui Măruță la podcast, apoi l-a făcut praf: ”Nu ai avut caracter cât ai făcut televiziune, nu ai talent, pentru ce să vin?!”
MediaFlux
Vești bune pentru românii care stau la bloc. S-a stabilit ce se întâmplă cu repartitoarele de căldură
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România