Care sunt beneficiile pe care le pierde Vadim Tudor dacă nu obţine al doilea mandat de europarlamentar

Vadim Tudor ţine cu dinţii de un nou post în Parlamentul European. Pe lângă salariul pe care ar urma să îl încaseze alţi cinci ani de acum încolo, două mandate de europarlamentar i-ar asigura lui Vadim Tudor o pensie de 5.000 de euro. Dacă i se interzice acum candidatura, Vadim va rămâne cu 1.500 de euro pensie. Miza e cu atât mai mare cu cât politicianul împlineşte chiar la toamnă vârsta de pensionare.
Filip Stan
05 apr. 2014, 12:26
Care sunt beneficiile pe care le pierde Vadim Tudor dacă nu obţine al doilea mandat de europarlamentar

Candidatura lui Vadim pentru Bruxelles a fost respinsă de Biroul Electoral Central, din cauza neregulilor din listele cu semnături. „Este o lucrătură politică absolut ordinară. Calcă pe cadavre, cu invenţii de oameni bolnavi. S-au căutat cu lumânarea nişte nepotriviri şi nişte neconcordanţe în listele cu susţinători”, a comentat atunci Corneliu Vadim Tudor.

Vadim a depus contestaţie în instanţă. Miza postului de la Bruxelles e mare, mai ales datorită salariului. Anul trecut, Vadim a încasat 72.000 de euro. Banii de la Parlamentul European sunt singura sa sursă de venit, din care susţine şi cheltuielile partidului. Nu îi ajung însă: şeful PRM a fost dat în judecată de firma de gaze pentru neplata facturilor, datoria fiind 25.000 de lei.

„Periodic ni se opresc gazele, ni se opreşte apa. De plătit am plătit chiar ieri gazele din buzunarul meu, la noul sediu. Avem solvabilitate. Putem să ajungem cu fruntea sus în campania electorală”, spune liderul PRM.

Situaţia disperată l-a dus pe Corneliu Vadim Tudor la măsuri disperate. Europarlamentarul vrea să-şi vândă colecţia de documente ca să facă rost de bani. „Am documente de-ale lui Napoleon, Abraham Lincoln, Hitler. Am cea mai bogată colecţie din Europa. Probabil, ca să duc partidul mai departe sunt silit să le vând”, spune C.V. Tudor.

Vadim a mai avut probleme cu sediul partidului. În 2011, un executor judecătoresc a încercat să-l evacueze pentru că imobilul a fost retrocedat.

Europarlamentarul este bănuit de catre inspectorii de integritate că ar avea conturi la bănci în străinătate, pe care nu le-a menţionat în declaraţia de avere. „Se minte ca la balamuc că aş avea un cont de 3,5 milioane de euro şi e pentru prima oară când regret că nu este adevărată această informaţie”, a replicat liderul PRM.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, reacție neașteptată după ce Universitatea Craiova a devenit campioană! S-a pus la același nivel cu Filipe Coelho
Capital.ro
Pensii 2026: verificarea vechimii în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limită de vârstă
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
S-a enervat în direct și l-a făcut praf după Craiova - U Cluj 5-0: ”Penibil!”
MediaFlux
480 de lei în plus la pensie. E obligatoriu până la această dată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi