Cartofii sunt de regim sau nu?

Cand tii regim, printre primele alimente pe care le excluzi din meniu sunt cartofii. Totusi, anumite studii spun ca lucrurile nu sunt asa de simple si ca ceea ce conteaza este cati cartofi mananci si cum ii gatesti. Hai sa vedem deci, cartofii sunt de regim sau nu?
Alina Costache
26 nov. 2014, 06:34
Cartofii sunt de regim sau nu?

Cartofii sunt adesea consumati prajiti sau sub forma de piure, cu unt, smantana sau ulei. De aceea avem tendita de a-i evita in cadrul regimurilor de slabire, mai ales daca urmam un regim paleo, in cadrul caruia consumam carne slaba, fructele si legume si grasimi sanatoase. Chiar si fara unt sau ulei, cartoful are un indice glicemic ridicat, care stimuleaza productia de insulina, principala cauza a mancatului compulsiv. Potrivit unui studiu american, cartoful nu poate fi rezumat doar la indicele glicemic. El este o buna sursa de potasiu, de vitamina C si vitamina B6.

Pentru a cobori indicele glicemic al cartofilor, ei pot fi asociati cu peste sau cu un ulei sanatos, cum ar fi uleiul de masline. Grasimile si proteinele fiind absorbite lent de care organism, incetinesc si digestia cartofilor si, implicit, incarcatura lor glicemica.

Citeste articol integral: curademiere.ro.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
După ce și-a schimbat numele, Victoria Beckham face o dezvăluire neașteptată. Cum este numită acum soția lui David Beckham
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. E o victorie categorică. Nu-l mai poate întrece nimeni
Playtech.ro
Vânzare cu certificatul de moștenitor. În ce condiţii se poate face
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Echipa din Liga 1 la care jucau ”numai alcoolici”: ”Matrafoxiști rău de tot! Doar băutură se băga”
MediaFlux
Hackerii au atacat Apele Române, sunt distrugeri masive. Ce se întâmplă cu barajele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet