Castelul Bran, modernizat cu un milion de euro

Proprietarii Castelului Bran investesc peste un milion de euro în Casa de Ceai a Reginei Maria şi în realizarea unui tunel al timpului, proiect care vizează reconstruirea cabinei de lift, restaurarea puţului, precum şi a tunelului, însă şi implementarea unui show media pe tot acest traseu, show ce ilustrează istoria şi legenda edificiului.
Alina Costache
21 mai 2015, 09:37
Castelul Bran, modernizat cu un milion de euro

Tunelul castelului Bran a fost construit în anii ’30, la ordinul reginei Maria pentru a facilita accesul în Castelul Bran. Acest tunel nu a fost niciodată deschis publicului vizitator. Noul proprietar a decis, după restituirea castelului de către stat, să facă acest lucru, astfel că turiştii care vor vizita monumentul Castelul Bran vor putea urma drumul pe care îl parcurgea familia regală atunci când dorea să ajungă, pe scurtătură, în castel, scrie bzb.ro.

 Liftul a fost construit în anii 1930 pentru a uşura parcurgerea de către regina bolnavă de artrită a drumului dintre castel şi parc. În parc va fi construit şi un dom, unde vizitatorii vor putea urmări un show media cu istoria castelului, pornind de la cavalerii teutoni, trecând prin legenda Dracula şi ajungând la perioada regalităţii.

„Ne dorim ca prin acest proiect să facem turiştii să petreacă mai mult timp la Castel”, a declarat Alexandru Prişcu, directorul de marketing al castelului. Lucrările de investiţii ar urma să dureze doi ani, Casa de Ceai a Reginei Maria urmând să fie pusă în circulaţie anul viitor.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
De ce se sărbătorește de două ori pe an Paștele în familia lui Giovanni Becali: „Ne împărțim!”
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Contract de donație pentru casă. Cine îl poate ataca şi cât costă actele la notar
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Hristos a Înviat! Tradiții și obiceiuri în Noaptea de Înviere și în prima zi de Paște. Ce este obligatoriu
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj