Cât a plătit fiica milionarului Ioan Crișan pentru a-l asasina pe acesta. Cine sunt complicii și câți bani au primit

Fiica lui Ioan Crișan a fost reținută din cauza acuzațiilor de instigare la omor calificat. Miercuri noapte a fost adusă în fața procurorilor, împreună cu persoanele acuzate de executarea asasinatului.
Alina Costache
24 oct. 2024, 19:06
Cât a plătit fiica milionarului Ioan Crișan pentru a-l asasina pe acesta. Cine sunt complicii și câți bani au primit

Fiica lui Ioan Crișan, Laura Crișan, ar fi plătit 100.000 de euro pentru a-și ucide tatăl. A fost adusă miercuri în fața procurorilor, împreună cu cei doi complici, care sunt acuzați de omor calificat, distrugere și nerespectarea regimului materiilor explozive.

Detalii din ancheta asasinatului lui Ioan Crișan

Laura Crișan nu a scos niciun cuvânt în legătură cu ceea ce consideră anchetatorii că ar fi făcut și nici despre moartea violentă de care a avut parte tatăl său, cu trei ani în urmă.

Este suspectă de instigare la omor calificat, după ce ar fi plătit asasinii cu aproximativ 100.000 de euro, din cauza unei cerți în care ar fi fost amenințată cu dezmoștenirea. De asemenea, se zvonește că Ioan Crișan ar fi dorit să lase averea moștenire fostului soț al Laurei Crișan, deputatlui PNL Sergiu Bîlcea.

Citește și : Povestea unor gemene separate la naștere, care s-au cunoscut din întâmplare după 30 de ani. Motivul pentru care acum nu își mai vorbesc

Bărbații sunt acuzați că ar fi montat și declanșat dispozitivul exploziv improvizat, fiind cercetați pentru omor calificat.

Potrivit anchetei, cu două zile înante de crimă, doi dintre complici ar fi cumpărat explozibilul ce urma să fie montat pe mașină, iar al treilea, un frizer cunoscut în cartierul în care locuiește pentru pasiunea pe care o are pentru electronică, ar fi construit bomba artizanală.

Citește și : Pensia uriaşă pe care o primeşte Petre Roman după recalculare. „Merit, am 50 de ani de muncă”

Frizerul nu a ajuns după gratii deoarece a colaborat cu anchetatorii, iar în legătură cu cei doi suspecți s-a descoperit că unul dintre ei era amantul victimei, iar celălalt un prieten al acestuia, cu preocupări infracționale.

Care au fost motivele din spatele asasinatului

Ioan Crișan, ucis în mai 2021, deținea jumătate din firma CRIMATEX, cealaltă jumătate revenind fiicei sale, firmă ce se ocupa cu transportul de mărfuri și creșterea somnului african.

Laura Crișan ar fi avut probleme de ordin financiar și se consideră că ar fi fost mai multe certuri între cei doi legate de bani. De asemenea, se consideră că Laura ar fi dorit să preia întreg controlul asupra firmei tatălui său, ceea ce s-a și întâmplat.

Anchetatorii ar fi ajuns la asasini conduși de o probă ADN găsită în mașina lui Ioan Crișan, distrusă de explozie. Apoi, fiica lui Ioan Crișan, conform unelor surse din anchetă, a fost indicată drept regizoare a asasinatului.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Dialog fabulos Gigi Becali – Marius Şumudică: “Vii cu finu-tău Draguş la FCSB? Că finul meu, Mirel, nu mă ascultă!”
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
Unde e mai ieftin carburantul acum: România sau Bulgaria? Analiza completă după ultimele scăderi
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Cel mai mare obstacol pentru Gică Hagi la națională? ”Regele”, avertizat de un fost coleg din Generația de Aur: ”Având în vedere asta, îi va fi greu”
MediaFlux
Acești români NU vor mai plăti impozit pe clădiri. Cea mai bună veste
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj