Cât cheltuie românii pentru vacanțe pe litoral! Anul acesta bugetele au fost reduse semnificativ: „Preferinţele turiştilor s-au schimbat”

Vacanțele la mare au reprezentat mereu o prioritate pentru români. Iată cât sunt dispuși oamenii să cheltuie pentru un sejur pe litoralul românesc în 2024.
Alina Costache
02 aug. 2024, 23:17
Cât cheltuie românii pentru vacanțe pe litoral! Anul acesta bugetele au fost reduse semnificativ: „Preferinţele turiştilor s-au schimbat”
Cât cheltuie românii pentru vacanțe pe litoral! Anul acesta bugetele au fost reduse semnificativ: „Preferinţele turiştilor s-au schimbat”

Conform unui studiu realizat de o platformă de rezervări hoteliere online, se pare că 70% dintre respondenți au făcut deja rezervări pentru un sejur pe litoral sau intenționează să o facă în perioada următoare.

În ceea ce privește preferințele turiștilor, stațiunile Eforie Nord și Eforie Sud se clasează pe primele locuri, având împreună 24.4% din voturi, urmate de Mamaia, care a primit 20.7% din voturi.

În ceea ce privește bugetul alocat pentru vacanța de vară pe litoralul românesc, 54% dintre turiști au declarat că și-au rezervat între 1.000 și 3.000 de lei pentru acest sejur.

„Prima jumătate a verii a fost una extrem de aglomerată pe litoralul românesc, mai ales că la începutul lunii iulie au avut loc aici două mari festivaluri de muzică, două evenimente care au adus zeci de mii de festivalieri în staţiunile de la Marea Neagră. Deşi preferinţele turiştilor s-au schimbat de-a lungul timpului, mai ales că acum există o diversitate de opţiuni şi tendinţe interesante pentru petrecerea unei vacanţe în ţară, litoralul românesc rămâne o destinaţie preferată pe timp de vară, arată platforma travelminit.ro.

Citește și: Cearceaful, la modă pe litoral! Prețurile explodează, iar turiștii aleg să nu mai dea banii pe șezlonguri

Potrivit unui studiu, 70% dintre respondenţi au rezervat deja sau urmează să rezerve un sejur pe litoral, astfel că a venit momentul să aflăm care sunt preferinţele acestora în materie de concedii la mare”, arată platforma.

Conform datelor emise de platformă, în topul preferinţelor turiştilor sunt staţiunile Eforie Nord şi Sud, cu 24.4% din voturi, şi Mamaia, cu 20.7% din voturi. Un procent bun au obţinut şi Venus, Saturn şi Jupiter, alături de tradiţionalele Neptun şi Olimp. Românii preferă aceste destinaţii fie pentru că le place plaja (30.3%), fie pentru că au găsit un raport calitate/preţ pe placul lor (21.9%).

Hotelurile sunt în continuare cele mai solicitate pe litoralul românesc, fiind preferate de 57.7% dintre participanţii la studiu. Urmează pensiunile şi apartamentele, preferate în special de către cei care vin într-un grup mai mare. În acelaşi timp, 40% dintre români nu optează pentru nicio masă la unitatea de cazare la care stau, ceea ce înseamnă că cei mai mulţi preferă să aibă flexibilitate la acest capitol şi să meargă să mănânce la terasele şi restaurantele din staţiuni, precum şi la autoserviri.

În ceea ce priveşte timpul petrecut pe litoral, cei mai mulţi români preferă un sejur 5-7 zile (54%) şi doar 10% dintre ei ar merge pe varianta unui concediu mai lung de 7 zile. Nu în ultimul rând, maşina personală rămâne principalul mijloc de deplasare spre mare, mai ales că cei mai mulţi turişti vor călători alături de familie sau în cuplu.

Atunci când vine vorba despre bugetul pentru concediul pe litoralul românesc, 54% dintre turişti susţin că şi-au alocat între 1.000 şi 3.000 de lei pentru sejurul din această vară. De asemenea, 47% dintre ei sunt de părere că tarifele sunt mai mari în comparaţie cu cele de anul trecut, pe când 30% spun că sunt similare cu 2023.

Citește și: Metoda de înșelăciune de pe litoral. ”Bancnota de 500 de lei”, din nou pe litoral. Turiștii sunt avertizați

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Câți bani înghit instituțiile pe care Ciprian Ciucu a vrut să le desființeze, dar pe care Consiliul General le-a păstrat
Capital.ro
Nicușor Dan este în doliu. Durere în familia președintelui României: „O ruptură definitivă de cel mai iubit om”
Playtech.ro
Ce este radonul și de ce este periculos în locuințe. Cum verifici concentrația din casă
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
Radu Naum, ofertat să devină ambasadorul unei cunoscute case de pariuri! Ce răspuns a dat
MediaFlux
Trump l-a convins pe Putin. Va fi o încetare a focului în Ucraina
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil