Cât costă un brad de Crăciun vândut de Romsilva în 2024. Românii au la dispoziție 18 mii de pomi din care să aleagă în sezonul sărbătorilor de iarnă

Romsilva oferă la vânzare peste 18 mii de pomi de Crăciun în sezonul săbătorilor de iarnă. Prețurile de achiziție de la ocoalele silvice sunt extrem de mici.
Mircea Filipescu
05 dec. 2024, 16:44
Cât costă un brad de Crăciun vândut de Romsilva în 2024. Românii au la dispoziție 18 mii de pomi din care să aleagă în sezonul sărbătorilor de iarnă
Cât costă un brad de Crăciun la Romsilva în 2024

Romsilva a anunțat, joi, că oferă la vânzare peste 18 mii de pomi de Crăciun în sezonul sărbătorilor de iarnă. Aproape 14.000 dintre aceștia sunt din specia brad. Prețurile la achizișia directă, de la ocoalele silvice, sunt cuprinse între 15 și 35 de lei, în funcție de dimensiune și specie.

„În sezonul sărbătorilor de iarnă, Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva, prin unităţile sale teritoriale, oferă la vânzare 18.547 de pomi de Crăciun. Dintre aceştia, 13.902 sunt din specia brad, iar alţi 4.645 sunt din specia molid sau alte specii de răşinoase”, a transmis Romsilva.

Citește și: EXCLUSIV LIDL scoate la ofertă brazi naturali de Crăciun, la un preț excepțional. Se dau ca pâinea caldă!

Reprezentanții ocolului silvic precizează că majoritatea pomilor de Crăciun provin din culturi specializate, din pepinierele silvice ale Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva, un număr mai mic fiind recoltați din suprafețele de fond forestier regenerate natural, care au o densitate foarte mare.

„Direcţiile şi ocoalele silvice din cadrul Romsilva vor onora, cu prioritate, cererile populaţiei, prin vânzarea directă. Valorificarea către operatori economici se va face numai în limita excedentului”, a mai transmis Romsilva.

Citește și: Ce prețuri au brazii naturali în 2024. Românii vor să simtă mirosul natural în case și sunt dispuși să scoată sute de lei din buzunar

Prețurile la achiziția de la ocoalele silvice, depozite sau locurile de recoltare sunt la același nivel ca cele din ultimii ani, pornind de la 15 lei pentru un pom de Crăciun, specia molid cu înălţimea de până în 1,3 metri, şi ajungând la 35 de lei pentru un exemplar de brad cu înălţimea între 2 şi 3 metri.

„Pomii de Crăciun sunt vânduţi la sediile ocoalelor silvice, în special cele din zonele de munte şi deal, iar persoanele fizice au prioritate la achiziţionarea acestora. Ocoalele silvice oferă, la cerere, pomi de Crăciun cu rădăcină protejată sau la ghiveci, care pot fi replantaţi, o soluţie recomandată. Această opţiune include costuri suplimentare. De asemenea, în cazul în care unităţile din subordinea Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva vând pomii de Crăciun în pieţe sau alte locuri amenajate, costurile de transport, manipulare şi depozitare vor fi incluse, suplimentar, în preţul final de vânzare”, anunţă sursa citată.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Dan Șucu îi dă lovitura lui Cristi Chivu și îl ia la Genoa pe jucătorul de 18 ani
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Cu ce salariu mai poți lua un apartament de 70.000 de euro prin Noua Casă. Diferența uriașă față de 2015
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cum e posibil ca Australia să participe la Eurovision. Motivul pentru care o țară din afara Europei este concurentă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi