Cât de frumoase sunt fetele Maiei Morgenstern. Ce meserie au Cabiria și Isadora: „Olimpică în matematici și științe exacte”

Maia Morgenstern, în vârstă de 62 de ani, este una dintre cele mai cunoscute actrițe din România, faima vedetei depășind granițele țării noastre până în America! 
Irina Dumitrescu
21 dec. 2024, 18:04
Cât de frumoase sunt fetele Maiei Morgenstern. Ce meserie au Cabiria și Isadora:

Maia Morgenstern a fost invitată în emisiunea „Întrebarea Mesei Rotunde”, prezentată de Marius Manole, unde a vorbit despre lucruri mai puțin știute din viața profesională și personală. Cu această ocazie, actrița a dezvăluit cu ce se ocupă copiii ei.

Maia Morgenstern, detalii secrete despre familia sa

Vedeta este conștientă că filmul lui Mel Gibson, ”Patimile lui Hristos”, a fost unul definitoriu pentru cariera ei: ”Am dezvoltat o abilitate cu totul și cu totul specială de la controversatul moment cu Patimile lui Hristos, când jurnaliștii au năvălit pe mine. Puteți întreba ce doriți, eu răspund ce vreau”.

De altfel, marea actriță a României are și o poveste amuzantă legată de premiera celebrului film regizat de Mel Gibson, în care ea a interpretat-o pe Fecioara Maria:

”Era premiera filmului, în jurul datei de 24 februarie, Cabiria era mică, Isadora de-abia se născuse, fereastra se stricase și eu am plecat în turneul de promovare. Ne-au cumpărat bilete la first class, ne-au dat pijamale în avion (le-am purtat 20 de ani). Eu, Cabiria, tatăl Isadorei și cu mine. Am ajuns în Los Angeles, la Four Seasons Hotel. Ne-au cerut cardul de credit la recepție. Păi, nu avem. Afară, atunci! I-am explicat că Mel Gibson, că Passions of Christ…

Citește și Maia Morgenstern, victimă! Anunțul făcut de celebra actriță: „Voi face plângere penală!”

Până să vină echipa, să regleze situația, Cabiria s-a întins pe acolo prin hotel, că-i era rău, era răcită, noi – penibili, cu valijoara. Nici nu apucasem să scot rochia mea lungă, de nașă mare. Au venit cei de la producție și și-au cerut scuze, cu șampanie, cu căpșuni în ciocolată. Doar că acolo nu te lăsau în hotel dacă nu aveai credit card. Nu i-am iertat, am decis să mă las greu.

După aia, am început treaba. Veneau jurnaliști, televiziuni. Întrebau dânșii ce voiau. Și scumpa de Cabiria, care și-a dat seama că nu mi-e ușor și ca să mă înveselească, să-mi creeze o stare bună, a desenat cu pixul pe pereți niște flori… pe pereții de la Four Seasons! …Cu lacrimi am șters”.

Vedeta de 62 de ani recunoaște că a fost ”un adolescent teribil. Câtă răbdare a avut mama cu mine.. probabil că ar fi vrut copiii mei dragi să aibă o mamă cu atâta răbdare”.

În ceea ce privește modelul pe care Maia Morgenstern l-a avut în viață, artista a făcut următoarea mărturisire: ”Mama – matematician. Apoi, când era o ”bătrână” de vreo 40 și ceva de ani, s-a înființat Institutul de Informatică din România. Mama a lăsat totul în urmă și, chiar dacă era un domeniu absolut nou și pentru ea, s-a luptat cu toată lumea, cu judecățile și prejudecățile, și concepțiile și preconcepțiile și a dat examene peste examene și a învățat un domeniu nou pentru toată lumea, inclusiv pentru sine”.

Vezi și Maia Morgenstern și-a schimbat coafura de dragul meseriei. Cum arată acum actrița

Ce a dezvăluit Maia Morgenstern despre copiii săi

La rândul său, Maia Morgenstern i-a inspirat pe cei trei copii să urmeze aceeași carieră: ”Eu am încercat să-i feresc de meseria asta. Tudor, când era mic, a venit și a zis că eu vreau să mă fac albinist. Să se ocupe cu albinele. Am zis că bine. A crescut și a zis, gata, mă fac medic veterinar. Am zis: și mai bine. Și în clasa a 11-a a venit și a zis Teatru. A venit și Cabiria, care e geniu matematic, olimpică în matematici și științe exacte, și cred că are și geniul pedagogic și, în clasa a 12-a, a zis: vreau la Teatru. Eu asta fac, nu am nevoie de binecuvântare. Isadora, când era mică, îmi zicea: niciodată, nu suport teatrul! Și vine și clasa a 12-a, iar Isadora îmi zice: eu dau la Teatru. Te rog să mă pregătești tu”.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Un jucător de tenis s-a logodit cu fiica celebrului Pavel Nedved, fost jucător la Juventus: ”Până la moarte și dincolo de ea!”
Capital.ro
Românii care trebuie să schimbe buletinul. S-a dat termen de 30 de zile. Se aplică amendă dacă nu este actualizat
Playtech.ro
Cum îți dai seama că moarea e bună. Semnul care arată că varza e reușită
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Incredibil ce detaliu important au ignorat cei de la cabinetul stomatologic unde s-a stins fetița de doi ani! Mesajul care răstoarnă investigațiile
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare. Graficul complet și cum se depune cererea pentru pensie
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume