Cât de tare îţi afectează creierul mediul profesional

Nu e o glumă, deși poate sună de parcă ar fi. Un nou studiu indică faptul că mediul în care lucrezi îți afectează creierul mai mult decât ai crede în primă instanță.
Iulian Tudor
15 sept. 2015, 08:23
Cât de tare îţi afectează creierul mediul profesional

Fiona Kerr, specialist în sisteme și complexitate neurală la Universitatea din Adelaide și consultant în management pentru câteva dintre cele mai mari companii din lume, a petrecut câțiva ani investigând conexiunea dintre creier, mediul profesional și liderii care le influențează pe amândouă, potrivit News.

Citeşte şi Cât de atractivi sunt bărbaţii pentru femei, în funcţie de tipul vocii. Ce se întâmplă dacă ai vocea groasă

S-a concentrat în special asupra neurogenezei, care are loc în momentul în care lucrezi într-un mediu creativ, inovator și capabil să te stimuleze, cu oameni care îți plac. Reversul medaliei e exact ceea ce te-ai fi așteptat. Liderii nepotriviți construiesc medii profesionale toxice, care au efecte nocive puternice asupra creierului tău.

Află cum îți schimbă locul de muncă creierul.

 

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cât costă cele mai ieftine bilete la Campionatul Mondial. FIFA a luat decizia după ce și-a pus fanii fotbalului în cap
Capital.ro
Se folosesc de Călin Georgescu. O nouă înșelătorie profită de fostul candidat. Oamenii cad imediat în plasă
Playtech.ro
Ce pensie primeşti după 40 de ani de muncă: modalitate simplă de calcul în funcţie de salariu Social
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Leontin Chiorpec, fost fotbalist de doar 39 ani, și-a pierdut viața în drum spre serviciu. Era tatăl unui băiețel și doar ce se căsătorise: „Un soț bun și cel mai minunat tată”
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde