Manelistul Dani Mocanu şi fratele său nu au fost găsiţi la locuinţa din Ştefăneşti, Argeş, de către poliţiştii care au mers să pună în aplicare mandatele de executare a pedepselor la care cei doi au fost condamnaţi pentru tentativă de omor. Dani Mocanu a fost condamnat la patru ani de detenţie, iar fratele acestuia a primit o pedeapsă de şapte ani după ce au bătut cu ranga un bărbat, într-o staţie de carburaţi. Cei doi au fost daţi în urmărire naţională, fiind făcute verificări pentru găsirea lor. Totodată, poliţiştii atrag atenţia că persoanele care nu se predau poliţiei în termen de 7 zile de la pronunţarea definitivă a unei hotărâri de condamnare săvârşesc infracţiunea de evadare, iar pedeapsa se adaugă la sentinţa iniţială.
Dani Mocanu a scăpat deja de acuzațiile de proxenetism, spălare de bani și grup infracțional organizat în baza deciziei Curții Constituționale privind prescripția, conform informațiilor publicate pe portalul instanțelor. În primă instanță, manelistul anchetat de DIICOT fusese condamnat la 6 ani și 5 luni de închisoare cu executare de judecătorii Tribunalului Dâmbovița.
Dani Mocanu scăpase în ianuarie de acuzația de constituire de grup infracțional, iar prin decizia din 12 august a Curții de Apel Ploiești, Mocanu a scăpat și de acuzațiile de proxenetism și spălare de bani pentru că faptele s-au descris.
Manelistul a anunțat decizia în timpul unui concert: ”Am o veste bună pentru voi, Dumnezeu m-a ajutat și-am scăpat de-acest mandat!”, le-a spus Mocanu fanilor săi.
În aprilie 2022, judecătorii Curţii de Apel Piteşti l-au condamnat definitiv pe Dani Mocanu la o amendă penală de 15.000 lei pentru incitare la ură sau discriminare după ce în 2019 acesta a postat pe YouTube un videoclip în care incita la ură împotriva femeilor.
În 2022, manelistul Dani Mocanu a fost trimis în judecată pentru tentativă de omor după o bătaie la o benzinărie din Pitești, iar săptămâna trecută a fost condamnat definitiv la 4 ani de închisoare, dar a dispărut fără urmă înainte de a fi săltat de mascaţi. Conform Codului Penal, dacaă nu este găsit timp de 9 ani, manleistul poate evita puşcăria şi în acest dosar.
Ce spun avocaţii de prescripţie în cazul Dani Mocanu:
Dani Mocanu, de negăsit după condamnare. Motivul pentru care a fost dat în urmărire
Dani Mocanu ar fi fugit în străinătate cu puțin timp înainte ca magistrații Curții de Apel Brașov să-l condamne, definitiv, la patru ani de închisoare cu executare. Manelistul ar fi discutat cu un cunoscut lider interlop aflat în exil, care i-ar fi acordat sprijin. Dani Mocanu a fost condamnat definitiv, joi, la 4 ani de închisoare, pentru tentativă de omor, în timp ce fratele lui, Ionuț Nando Mocanu, a primit 7 ani, în același dosar. La scurt timp după ce instanța a redactat mandatul de executare a pedepsei, polițiștii argeșeni au mers la adresele celor doi, însă nu i-au găsit acasă.
Ca urmare, frații Mocanu au fost dați în urmărire, iar fotografiile lor au fost publicate pe site-ul Poliției Române.
Surse judiciare au declarat, pentru Gândul, că înainte să fie condamnat Dani Mocanu ar fi luat legătura cu un al fugar celebru. Este vorba despre Mircea Băluș, zis Mircea Nebunu, fost lider al temutei grupări a Sportivilor, aflat pe teritoriul Italiei după ce a fost condamnat, la data de 16 noiembrie 2021, la un an și o lună de închisoare pentru conducere fără permis.
În acest sens, manelistul ar fi fost nevoit să facă pace cu Mircea Nebunu, în condițiile în care cei doi se certaseră în urmă cu doi ani, prin intermediul platformelor de socializare, cu toate că, în trecut, fuseseră prieteni, iar Dani Mocanu chiar îi făcuse o vizită.
Manelistul ar fi contactat un avocat și ar spera să poată executa în libertate cei patru ani, cu o brățară electronică de monitorizare, prinsă de gleznă. Totodată, datorită legislației italiene permisive, el ar putea să și muncească, fapt care i-ar permite să susțină concerte, mai ales că în Italia există o comunitate românească foarte numeroasă.
În Italia, infractorii care au condamnări de 4 ani – sau mai puțin – își pot executa sentința în afara închisorii, însă este necesar să aibă o locuință și un loc de muncă.
Aceste măsuri au ca scop reintegrarea socială a infractorului și reducerea recidivei, însă acordarea lor este condiționată de evaluarea cazului concret și de îndeplinirea anumitor cerințe legale și personale ale infractorului.
Ionuț Nando, fratele lui Dani Mocanu a anunțat, vineri seară, prin intermediul platformei Tik Tok, că din cauza deciziei de condamnare manelistul nu-și va putea onora angajamentele, însă a dat asigurări că cei care îl angajaseră își vor primi banii înapoi.
„Dragii mei prieteni, mă simt obligat de situație să fac un astfel de anunț, deși nu m-aș fi așteptat o secundă să trec prin asemenea situații.
Din păcate, cum toată lumea știe, fratele meu, Dani Mocanu, a primit o condamnare, iar în urma acestei condamnări nu-și mai poate onora prezența la evenimentele următoare. Tocmai de aceea fac acest anunț, spunându-vă că, în următoarea săptămână, maximum, vom rezolva fiecare situație și problemă cu fiecare eveniment în parte. Vă pup și Doamne-ajută!”, a spus Ionuț Nando Mocanu.
Ce pedepse nu se prescriu:
Reacția Poliției Române, după ce Dani Mocanu şi fratele său au dispărut după condamnare
Poliția Română a reacționat oficial după ce cântărețul de manele Dani Mocanu şi fratele său au dispărut înainte de a fi arestaţi, în urma condamnării definitive la închisoare pentru tentativă de omor și tulburarea liniștii publice.
Dani Mocanu şi fratele său sunt de negăsit, momentan. FOTO: captură video/Dani Mocanu
Într-un comunicat transmis presei, Poliţia Română explică faptul că, înainte de pronunțarea deciziei finale, şi Dani Mocanu şi fratele său și-au respectat în totalitate măsurile preventive impuse de instanță, astfel că nu au existat indicii că ar încerca să se sustragă de la executarea pedepsei.
„Polițiștii argeșeni desfășoară activități specifice pentru depistarea a doi bărbați de 33 şi 35 de ani, din Ștefănești, condamnați la 4, respectiv 7 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de tentativă de omor și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Persoanele în cauză pe durata urmăririi penale și a judecății cauzei s-au aflat sub măsuri preventive succesive (arest preventiv, arest la domiciliu și control judiciar) măsuri dispuse și menținute de către instanțele de judecată competente. Până la momentul emiterii sentinței definitive emise de Curtea de Apel, prin care a încetat de drept măsura controlului judiciar pentru cei doi bărbați, aceștia și-au respectat obligațiile impuse de instanța de judecată, astfel, nu au rezultat indicii că aceștia s-ar putea sustragere de la urmărirea penală sau de la punerea în aplicare a mandatelor de executare a pedepsei cu închisoarea.
Potrivit dispozițiilor legale în vigoare, punerea în aplicare a procedurilor specifice de depistare a persoanelor urmărite nu este posibilă anterior momentului emiterii unui mandat de executare a pedepsei închisorii, se precizează în comunicatul Poliţiei Române.
Potrivit autorităților, cei doi au la dispoziție șapte zile pentru a se preda poliției. În caz contrar, ei riscă să fie acuzaţi de infracțiunea de evadare, care se pedepsește cu închisoare între șase luni și trei ani, ce se va adăuga la pedeapsa deja stabilită.
Precizăm totodată faptul că, potrivit modificărilor legislative, din luna martie a acestui an, orice persoană care nu se predă organelor de poliție în termen de 7 zile de la pronunțarea unei hotărâri definitive de condamnare la pedeapsa închisorii săvârșește infracțiunea de evadare, pedeapsa fiind de la 6 luni la 3 ani închisoare, pedeapsa care se adaugă la pedeapsa inițială.
Totodată, cei doi bărbați au fost dați în urmărire la nivel național și internațional, în baza mandatelor de punere în executare a pedepsei închisorii. La acest moment sunt în desfășurare activități complexe, conform reglementărilor legale, în vederea depistării persoanelor în cauză și punerii în aplicare a mandatelor de executare a pedepsei închisorii”, potrivit comunicatului citat.
Aşa cum „Adevărul” a scris deja, Dani Mocanu și fratele său au fost condamnați definitiv pentru tentativă de omor, joi, 6 noiembrie, numai că, atunci când poliţiştii s-au prezentat la domiciliul acestora din Ştefăneşti – Argeş pentru a pune în aplicare mandatele de arestare, cei doi dispăruseră deja.