Cât vor fi facturile bucureștenilor pentru căldură și apă caldă în această iarnă. Șeful Termoenergetica: ”Cel mai prost scenariu este legat de o fluctuație de temperatură. Sperăm să nu avem avarii imprevizibile”

Adrian Teodorescu, director general Termoenergetica, îi liniștește pe bucureșteni în privința facturilor pentru căldură și apă caldă în acestă iarnă. În schimb, șeful Termoenergetica spune că temerea cea mai mare o reprezintă avariile care pot opri agentul termic în sezonul rece, dar că totul depinde de vreme.
Alina Costache
13 nov. 2024, 10:01
Cât vor fi facturile bucureștenilor pentru căldură și apă caldă în această iarnă. Șeful Termoenergetica: ”Cel mai prost scenariu este legat de o fluctuație de temperatură. Sperăm să nu avem avarii imprevizibile”

Directorul general al companiei Termoenergetica, Adrian Teodorescu, a declarat că nu existe premisele unei creșteri a facturii la căldură în acest sezon.

„În acest moment, nu există nicio perspectivă pentru majorarea tarifului la populație. Este și an electoral, este adevărat. S-a menținut și plafonarea prețului la gaz și atunci, nici producătorii nu au obținut tarife majorate. Din perspectiva noastră, nu există niciun motiv pentru populație să fie majorat prețul agentului termic”, a mai spus Adrian Teodorescu, la Gandul.

Citește și: Prognoza iarna 2024-2025. Unul dintre cele mai precise servicii anunţă dacă vom avea zăpadă de Crăciun şi Revelion

De altfel, despre facturile la gaze şi energie electrică din această iarna aceasta a vorbit și ministrul Energiei, Sebastian Burduja. Acesta a dat asigurări că prețurile plătite de populație vor fi similare cu cele de anul trecut.

„Preţurile (la gaze și energie – n. r.) nu vor fi mai mari decât iarna trecută. Schema de compensare-plafonare este în vigoare până la 1 aprilie. A fost important şi este important să-i protejăm pe români, pentru că, aşa cum ştiţi, preţul la gaz, dar şi la energie electrică, depinde de lucruri care nu sunt doar la îndemâna României. Depinde de situaţia din Orientul Mijlociu, depinde de situaţia din Ucraina, depinde de decizia Ucrainei de a continua sau nu tranzitul de gaze ruseşti ş.a.m.d. Deci, în contextul acestor evenimente excepţionale, schema de compensare-plafonare şi-a făcut treaba şi şi-o va face şi în iarna aceasta”, a dat asigurări ministrul Sebastian Burduja.

Citește și: Cât de des trebuie să aerisești caloriferele. Doar așa vei avea facturi mai mici

 

Șeful Termoenergetica: ”Cel mai prost scenariu este legat de o fluctuație de temperatură. Sperăm să nu avem avarii imprevizibile”

Șeful Termoenergetica se teme însă de vremea rea și de eventualele avarii care ar putea duce la întreruperea furnizării agentului termic.

„Cel mai prost scenariu este legat de o fluctuație de temperatură, cu o stare a vremii ca cea pe care o vedem azi, cu precipitații. Este cel mai rău scenariu din perspectiva furnizorului. Cel mai bun scenariu este cel cu niște temperaturi constante, care să ne permită o reglare. Sperăm să nu avem avarii imprevizibile, și aici mă refer la cele de impact major”, a mai spus Adrian Teodorescu.

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Gigi Becali anunță plecarea lui Mircea Lucescu de la naționala României: ”Atât mai stă”
Capital.ro
Reguli la bloc. Situația în care proprietarii n-au dreptul să țină ușa închisă. Vecinii te obligă legal să permiți accesul
Playtech.ro
Cine poate contesta certificatul de moștenitor. Cum se procedează
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
„Încă un medic a murit în gardă”. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă, după moartea Ștefaniei Szabo: „Sindromul Karoshi ucide în tăcere. Oare câți trebuie să mai moară?” | EXCLUSIV
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Se fac angajări! Salariile trec de 4.000 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume