Cătălin Botezatu, despre scandalul tablourilor furate: Dacă un angajat omoară pe cineva, plătesc eu?

Creatorul de modă Cătălin Botezatu, al cărui asistent a fost reţinut în cazul furtului de tablouri de la Rotterdam,  a declarat luni seară, la România TV, că nu are nicio calitate în acest dosar şi că a fost la DIICOT pentru "o audienţă" pe care o solicitase, şi nu pentru a fi audiat de anchetatori. "Nu vreau să fiu târât gratuit în scandaluri. Dacă un angajat omoară pe cineva, plătesc eu? Nu este drept!", a spus Botezatu.
Cristiana Ionescu
28 ian. 2013, 21:48
Cătălin Botezatu, despre scandalul tablourilor furate: Dacă un angajat omoară pe cineva, plătesc eu?

Designerul a dorit să clarifice toate speculaţiile conform cărora ar avea vreo implicare în „Marele Jaf”. „Nu am nicio calitate în acest dosar. Am fost la parchet într-o audienţa a procurorilor, la cererea mea. Derapajul pe care l-a luat acest dosar este unul fără precedent. Aş dori ca numele meu să nu mai fie târât sau asociat cu acest dosar„, a declarat Cătălin Botezatu în exclusivitate pentru România TV.

Cătălin Botezatu a ţinut să sublinieze că el nu s-a aflat în ţara în perioada septembrie-decembrie, perioadă la care se face referire în dosar.

„Acest băiat a fost asistentul meu, a lucrat pentru mine mulţi ani. El nu a mai colaborat cu mine din august până în decembrie deoarece nu eram în ţară. Eram plecat la filmările Next Top Model”, a spus designerul român.

Cătălin a negat şi speculaţiile conform cărora atelierul lui a fost percheziţionat, menţionând că fostul său asistent nu a mai călcat în atelierul său de luni de zile. Despre acesta din urmă, designerul crede că este nevinovat.

„Am primit cu surprindere vestea că a fost reţinut. Ştiu sigur că este nevinovat şi sper să iasă la iveală asta cât mai repede”, a spus creatorul de modă.

Potrivit unor informaţii apărute în presă, numele designerului român ar apărea în dosarul privind furtul de tablouri din Olanda, însă acesta a negat orice implicare în acest scandal. Contactat de ROMÂNIATV.NET, Botezatu a declarat că nu are nicio legătură cu acest scandal şi ştie de unde a plecat acest zvon.

Asistentul creatorului de modă Cătălin Botezatu, Petre Condrat, a fost reţinut luni seară, pentru 24 de ore, în dosarul furtului de tablouri de la Rotterdam, fiind acuzat de tăinuirea unui bun provenit dintr-o infracţiune.

Petre Condrat ar urma să fie prezentat instanţei marţi, cu propunere de arestare preventivă.

În acelaşi dosar, creatorul de modă Cătălin Botezatu a fost audiat luni seară, la DIICOT.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințesa de Aur își vinde apartamentul. Cum arată locuința din Pitești a cântăreței | FOTO
Fanatik.ro
Lovitură de proporție dată de Voyo Sport 1 cu David Popovici! Exclusiv
Capital.ro
Cum se solicită pensia pentru limită de vârstă dacă ați lucrat în mai multe state din UE. Reguli privind calculul, plata și condițiile de acordare
Playtech.ro
Cât curent consumă românii anual. Tabelul care arată cifrele exacte, stăm prost faţă de restul Europei
Adevarul
Inteligența artificială transformă departamentele de resurse umane. Milioane de locuri de muncă ar putea fi afectate
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
Adrian Ilie a dat lovitura! Afacerea care i-a adus mai mulți bani decât contractele din fotbal
MediaFlux
Se pregătește suspendarea lui Nicușor Dan. Anunț oficial
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România