Cătălin Botezatu, infectat cu Covid-19 după ce a avut cancer la plămâni! Momente cumplite pentru celebrul designer

Cătălin Botezatu a dezvăluit că a fost infectat cu coronavirus. Deși a fost vorba de o formă ușoară a bolii, creatorul de modă s-a panicat destul de rău fiindcă făcea parte din categoria persoanelor de risc, având în vedere problemele de sănătate pe care le-a tot avut de-a lungul timpului.
Filip Stan
17 apr. 2021, 16:34
Cătălin Botezatu, infectat cu Covid-19 după ce a avut cancer la plămâni! Momente cumplite pentru celebrul designer

Cătălin Botezatu a dezvăluit că a fost infectat cu coronavirus. Deși a fost vorba de o formă ușoară a bolii, creatorul de modă s-a panicat destul de rău fiindcă făcea parte din categoria persoanelor de risc, având în vedere problemele de sănătate pe care le-a tot avut de-a lungul timpului.

„Da, am avut COVID. Mi-a fost foarte frică pentru că nu știam cum reacționează organismul fiind una dintre persoanele cu risc, dar am avut o formă ușoară”, a spus Cătălin Botezatu, potrivit Libertatea.

Și-a dat seama că e vorba de COVID fiindcă nu mai avea miros. „Am început să mă parfumez mult de tot și am văzut că nu miros”, a mai povestit el.

„Apoi am fost la Istanbul, mi-am făcut toate testele de plămâni. (…) Când treci prin cinci operații de la un cancer nu e prea ușor. Sunt extrem de optimist. Am mai făcut încă o operație pentru că doctorii s-au speriat crezând că s-a mai întâmplat ceva. Nu s-a întâmplat, din fericire a fost o operație simplă, reușită. Da, sunt mândru că m-am vindecat de cancer și mă laud, datorită mie foarte mulți oameni au ajuns la aceste clinici din Turcia. Și dacă în România li s-au dat verdicte fatale, mergând acolo, pe urmele mele, acești oameni trăiesc, s-au operat, au scăpat cu viață”, a mai spus creatorul de modă.

Cătălin Botezatu, operat de cancer

Cătălin Botezatu a suferit, în luna martie a acestui an, o nouă intervenție chirurgicală în Turcia. Specialiștii din Turcia i-au găsit o tumoră canceroasă în urmă cu un an și i-au extirpat jumătate de colon. Deși a răspuns bine tratamentelor, designerul a avut nevoie de încă o operație.

Cătălin Botezatu a fost operat de cancer la colon pe 6 octombrie 2019. Designerul a fost supus unei intervenţii de şase ore, în urma căreia medicii turci i-au extirpat jumătate de colon și i-au făcut chimioterapie hipertermică, o procedură prin care au îndepărtat orice risc de extindere a infecției în organism, după ce i-a fost depistată o tumoră canceroasă.

„Nu m-am speriat. Accepți orice atunci când știi că bate la ușă cineva, am simțit că moartea bate la ușă. Am avut numai coșmaruri, lumea nu știe prin ce am trecut! Sufeream fizic, dar altceva arătam pe Instagram”, a povestit Cătălin Botezatu.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Calendarul Sportiv al anului 2026! Când și unde au loc cele mai importante competiții
Capital.ro
Permis de conducere, regulă nouă în 2026 în România. Conducătorii auto care nu mai dau sala
Playtech.ro
Pensionarii din România favorizaţi de noua lege a pensiilor, în 2026. Cine are parte de beneficii nesperate
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Cui spunem, de fapt, La mulți ani, de 1 ianuarie? Este ziua multor români
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend