Categoria de români care nu va mai plăti impozite. Decizie de ultimă oră luată de Marcel Boloș

O bună parte din români vor avea salariile majorate începând, probabil, cu anul următor, și nu vor mai plăti impozite. Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, a precizat că sunt deja alocați bani pentru acest lucru.
Alina Costache
27 sept. 2024, 19:46
Categoria de români care nu va mai plăti impozite. Decizie de ultimă oră luată de Marcel Boloș

Marcel Boloș, ministru al Finanțelor, a anunțat că în urma rectificării bugetare, o bună parte din români vor avea salariile crescute  datorită doleanțelor care au tot existat în ultimul timp în sectorul public.

Ce a declarat Marcel Boloș

„Rectificarea bugetară pe partea de venituri a avut în vedere două influențe importante, prima determinată de mai buna colectare a veniturilor la bugetul de stat cu suma de 10,4 miliarde lei, și cea de-a doua, care rezultă din aprobarea Ordonanței 107, privind amnistia fiscală, unde influențele sunt în valoare de 7,9 miliarde lei.”, a precizat Marcel Boloș.

Citește și : A apărut o nouă metodă de înșelăciune în România! Doi soți i-au căzut deja victime și au rămas fără o sumă impresionantă

Boloș a declarat că aceste componente de venit, precum și revizuirea țintei de deficit bugetar, au permis să se aloce fonduri în plus pentru majorările salariale care au loc în sectorul public.

„Toate aceste influențe determinate de majorările salariale sunt cuantificate la 10,4 miliarde de lei. Acesta a fost o primă prioritate pentru acoperirea fondurilor necesare pentru creșterile salariale aprobate de Guvern în primăvara acestui an ca urmare a revendicărilor care au avut loc în sectorul public”, a explicat ministrul Finanțelor.

Ce se întâmplă cu impozitul pe salariu

Prin rectificarea bugetară, conform ministrului, se dorește să fie rezolvate mai multe probleme legate de impozitarea veniturilor, precum și aceasta. Spre exemplu, în cazul cotei unice de impozitare, Boloș a declarat că nu se pune problema să lucreze la impozitul progresiv, ci înțelept este să se mențină cota unică.

Citește și : Ministerul Muncii și Solidarității Sociale anunță suplimentarea ajutoarelor pentru persoanele afectate de inundații: ”Vom aloca suplimentar 35 de milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară”

”Nu s-a pus problema ca să lucrăm la impozitul progresiv, în continuare rămânem cu cota unică care ştim că a produs mult bine pentru toţi românii, care ştim că încurajează munca şi este în avantajul celor care îşi desfăşoară activitatea în câmpul muncii”, a spus ministrul de Finanţe, după şedinţa de Guvern de luni.

”Noi continuăm cu cota unică, impozitul progresiv se potriveşte doar în perioadele în care statele sunt dezvoltate, au un anumit nivel de dezvoltare şi deocamdată România şi românii au nevoie de această cotă unică pentru a fi sprijiniţi în această perioadă grea pentru ceea ce înseamnă viaţa de zi cu zi”, a adăugat Boloș.

În acest moment se lucrează la rectificarea bugetară, astfel că nu este limpede cum va fi afectat impozitul pe venit al salariaților români, însă ceea ce este important este că vor exista majorări salariale care să acopere aceste nemulțumiri.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce au făcut Alina Eremia și logodnicul ei, Edi Barbu, înainte de nuntă! Cum i-au surprins paparazzii
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
A mers la piscină și a murit după ce un copil a sărit pe el de pe trambulină. Ce gest a făcut băiatul de 10 ani după ce a văzut ce s-a întâmplat
Capital.ro
Decizie pentru numerar. Se renunță la plata cash? Schimbare radicală în toată țara
Playtech.ro
O turistă a fost taxată cu 12 euro că și-a agățat geanta în cuier: „Surpriza a venit cu bonul” Fenomentul ia amploarea în destinațiile de vacanță
Adevarul
Reacție dură după decizia ca soldații americani să-i pună covorul roșu lui Putin: „Cel care a luat-o trebuie să suporte consecințele”
wowbiz.ro
Momente de panică pentru Elena Udrea! Fostul politician și familia sa au fost atacați de urs în vacanță. Ce se întâmplă cu ei în aceste momente: „Ne-a apărat...”
Evz.ro
Cartea de identitate electronică, calvarul românilor. La ghișeu, tot cu buletinul vechi
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Românul care a făcut peste 1.000.000 de dolari în Bahamas nu are dubii: ”Imaginea lui Ion Țiriac nu o să o aibă niciun președinte al României în următorii 100 de ani”
MediaFlux
Anunț privind pensia pentru 4,7 milioane de pensionari! Majoritatea au primit 2.800 de lei, prin poștă sau pe card
stirilekanald.ro
Lanț uman în stațiunea Jupiter pentru salvarea a trei turiști, după ce a fost arborat steagul roșu. Cine este cel care a decedat
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice