Câţi bani au în banci cei mai mari investitori din România

Suma depozitelor bancare ale celor mai mari investitori de pe piaţa de capital din România depăşeşte 1,2 miliarde de lei (sau 280 de milioane de euro). Dintre cele mai mari fonduri de investiţii autohtone se remarcă Fondul Proprietatea, bineînţeles, care avea în depozite a cincea parte din total, adică peste 267 milioane de lei, la 31 ianuarie.
Adrian N. Ionescu
24 feb. 2012, 08:22
Câţi bani au în banci cei mai mari investitori din România

Fondul Proprietatea (simbol bursier FP) are ca politică de administrare redistribuirea în dividende a câştigurilor proprii din dividende şi dobânzi şi de aceea păstrează o sumă atât de mare în depozite bancare.

FP va da dividende totale de peste 96 % din profitul net pe 2011, care a ajuns la 543,8 milioane de lei, potrivit raportului managerului Fondului, Franklin Templeton Investment Management Ltd. Uni

Societăţile de investiţii financiare (SIF-urile) sunt la rândul lor presate de acţionari să dea dividende mari şi de aceea nu prea îşi pot permite să imobilizeze resurse care sunt mai lichide în depozitele bancare.

Toate cele 5 SIF-uri au depozite de peste 607 milioane de lei, potrivit raportului Asociaţiei Administratorilor de Fonduri (AAF). Din păcate AAF nu mai raportează şi structura portofoliilor fondurilor mutuale, dar valoarea depozitelor acestora nu poate depăşi 100 de milioane de lei.

Cele mai bogate depozite bancare le are SIF Muntenia, de peste 152 de milioane de lei, iar cele mai sărace, de 74 de milioane de lei sunt ale SIF Oltenia, care încă nu a încheiat tranzacţia de vânzare a pachetului de acţiuni BCR către Erste Bank. Toate celelalte SIF-uri au depozite de peste 100 de milioane de lei.

Activele nete (averea netă de cheltuielile de funcţionare) a celor 5 SIF-uri este de 6,2 miliarde de lei, cu 1,9% mai mică decât era la sfârşitul anului trecut, în ciuda creşterii indicilor Bursei de Valori Bucureşti.

Totuşi, discountul faţă de piaţă a activului net unitar (diferenţa dintre valoarea activului net aferentă unei acţiuni şi preţul de piaţă al acesteia) s-a micşorat, ca urmare a scumpirii acţiunilor SIF-urilor. SIF Moldova a înregistrat o diminuare remarcabilă a discountului până la 35,2%.

În fine, cealaltă mare categorie de fonduri de investiţii, fondurile de pensii, aveau la 31 ianuarie depozite bancare de peste 343 de milioane de lei, potrivit Comisiei lor de supraveghere, CSSPP. Majoritatea covârşitoare a acestor bani sunt ai fondurilor de pensii obligatorii. Acestea sunt resurse pentru tot atâtea investiţii, având în vedere că fondurile de pensii nu dau dividende şi nici nu vor plăti pensii în următorii 20 de ani.

 

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
El este jucătorul pe care Mircea Lucescu l-a evitat mereu. „Mai bine mă întâlnesc în pădure, cu un urs însângerat, decât cu el’
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Japonia a pornit centrala care face curent din apă dulce și apă sărată, iar energia curge non-stop
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj