Câţi profesori au declarat banii câştigaţi din meditaţii la ANAF. Sumele încasate sunt uriaşe

Dintre profesorii care au dat meditații elevilor în cursul anului 2023, 11.734 au declarat veniturile onţinute la ANAF, a căror valoare netă cumulată se ridică la 169 de milioane de lei. Cele mari venituri nete declarate de profesori din meditaţii au fost realizate în Bucureşti, Sibiu şi Cluj.
Filip Stan
30 sept. 2024, 09:49
Câţi profesori au declarat banii câştigaţi din meditaţii la ANAF. Sumele încasate sunt uriaşe

Peste 11.000 de profesori au declarat la ANAF venituri nete din meditaţii de 169 de milioane de lei în 2023, arată o analiză exclusivă realizată de economica.net. Cele mari venituri nete declarate de profesori din meditaţii au fost realizate în Bucureşti, peste 40 de milioane de lei, în Sibiu, peste 15 milioane de lei şi în Cluj, peste 14 milioane de lei, potrivit datelor obţinute de la ANAF.

Citeşte şi: A intrat în vigoare taxa pe lux. Ce este, cine şi când va trebui să o plătească

De mai mult timp, meditațiile au devenit un lucru firesc în viața de elev odată cu intrarea în ciclul gimnazial, iar pe internet sunt mai multe anunțuri din partea profesorilor, însă prea puțini anunță pentru câți bani fac lucrul acesta. Chiar şi aşa, numărul profesorilor care au declarat venituri din meditaţii a crescut cu peste 48% în 2023 faţă de cel înregistrat în 2021. Astfel, 11.734 de profesori au declarat la ANAF faptul că în 2023 au realizat venituri din meditaţii, iar 3.136 dintre ei au declarat şi plătit CASS aferentă acestor venituri, în timp ce doar 1.003 oameni au datorat şi plătit CAS.

Conform legislaţiei în vigoare, veniturile obţinute din acordarea meditaţiilor sunt venituri din activităţi independente pentru care persoana fizică are obligaţia trimiterii declaraţiei unice la ANAF. Venitul net anual din acordarea meditaţiilor se poate determina ori pe baza normelor de venit, ori în sistem real, pe baza datelor din contabilitate.

Citeşte şi: Ce se întâmplă cu ratele românilor de la 1 octombrie 2024. Câţi bani vor plăti cei care au credite în lei

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul