Caz de sclavie modernă şocant descoperit de politiştii britanici. 40 de români, supuşi la chinuri îngrozitoare de către alţi 3 români

Doi romani, sot si sotie, au fost retinuti, alaturi de o alta persoana, de asemenea de origine romana, in urma unui raid al Inspectiei Muncii (GLAA) din Marea Britanie, efectuat impreuna cu Politia Merseyside – Liverpool.
Iulian Tudor
13 mart. 2018, 12:03
Caz de sclavie modernă şocant descoperit de politiştii britanici. 40 de români, supuşi la chinuri îngrozitoare de către alţi 3 români

40 de romani au fost, de asemenea, preluati de ofiteri specialisti si de Crucea Rosie Britanica dupa actiunea ce a avut loc joi, 8 martie, scrie bzi.ro. Politia a controlat mai multe adrese din oras, la una dintre ele fiind descoperita o ferma de canabis si recuperata suma mare de bani.

Citeşte şi Kremlinul îi ameninţă cu MOARTEA în „condiţii misterioase” pe „trădătorii” şi criticii Moscovei din Anglia

Un barbat de 28 de ani si o femeie de 32 de ani, sot si sotie, au fost retinuti, alaturi de un alt barbat, de 34 de ani sub suspiciunea de sclavie moderna, munca fortata si trafic de persoane. Toti suspectii sunt romani, scrie ekklesia.co.uk. Inspectorii si politistii au actionat pe baza unor informatii care aratau ca muncitori imigranti din Romania sunt traficati in Marea Britanie si fortati sa lucreze. De asemenea, multi dintre ei primesc nume false si nu stiu cand si unde trebuie sa lucreze.

„Persoanele care se confrunta cu traficul de fiinte umane sunt extrem de vulnerabile. De multe ori cei care au intrat astfel in Marea Britanie, nu cunosc limba si sunt dispusi faca orice pentru familiile lor. Infractorii exploateaza aceasta disperare pentru atingerea scopurilor proprii si suntem hotarati sa oprim acest lucru”, a declarat Inspectorul-sef Cheryl Rhodes, din cadrul Politiei din Merseyside.

John Morris, directorul al filialei Crucea Rosie din nordul Angliei, a declarat ca organizatia sa „ofera sprijin practic si emotional oricarei persoane evacuate ca urmare a acestei operatiuni intr-un loc sigur”.

Comisarul adjunct al Politiei din Merseyside, Cllr Emily Spurrell, a declarat: „Sclavia a fost abolita in aceasta tara acum mai bine de 180 de ani. Cu toate acestea, in comunitatile noastre exista inca bande criminale organizate care exploateaza oamenii in modurile cele mai inumane cu putinta.”

Anne Read, Directorul Anti-Trafic si Sclavie Moderna pentru Armata Salvarii, a declarat: „Tuturor potentialelor victime adulte li se ofera sprijin din partea Armatei de Salvare in baza unui contract guvernamental si daca doresc sa primeasca asistenta, atunci vor primi imediat acces la asistenta specializata, cum ar fi consiliere, servicii de interpretare, consultanta juridica si de imigrare, asistenta medicala si financiara si cazare in conditii de siguranta daca este necesar.”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Emil Hossu Longin a făcut și el „dubla” spectaculoasă la Campionatul European de Natație! Din nou comentariu fabulos pentru medalia de AUR: „Coroana este a lui David Popovici!”. Update
Capital.ro
Curs valutar vineri, 14 august. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Curent mai scump din toamnă, presiune pe gaze și căldură la iarnă. Ce se pregătește pentru facturile românilor
Adevarul
Radu Drăgușin, detalii teribile despre accidentarea care aproape i-a încheiat cariera: „Multă durere, am învățat să merg din nou!”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul care a provocat tragedia din Brașov, plasat sub control judiciar. Ce i-au interzis procurorii
iamsport.ro
Verdictul francezilor de la L'Equipe după performanța istorică realizată de David Popovici: ”La final, rezultatul este mereu același”
MediaFlux
Putin dă toate planurile peste cap. Rusia amenință din nou cu un război brutal
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat