Caz incredibil! Un tânăr a rămas fără picioare, după ce a mâncat pui cu orez de la un restaurant. Cum a fost posibil

Caz dramatic! Un tânăr, identificat ca JC, a mâncat un preparat cu pui și orez pe care prietenul lui îl comandase cu o seară înainte.
Filip Stan
21 feb. 2022, 14:40
Caz incredibil! Un tânăr a rămas fără picioare, după ce a mâncat pui cu orez de la un restaurant. Cum a fost posibil
Un student și-a pierdut picioarele după ce a mâncat mâncare de la un restaurant. Caz incredibil!

La scurt timp, tânărul a început să aibă probleme de sănătate. I-a crescut temperatura foarte mult, iar inima a început să-i bată într-un mod incontrolabil. Avea o frecvență de 166 de bătăi pe minut și a fost dus de urgență la spital, unde a fost sedat.

Tânărul nu avea alergii alimentare și și-a făcut toate vaccinurile din copilărie, au spus medicii.

El bea alcool rar, fuma două pachete de țigări săptămânal, însă fuma marijuana zilnic. Starea lui s-a înrăutățit și a fost dus la un alt spital cu elicopterul pentru a primi tratament suplimentar.

„Pacientul era bine cu 20 de ore înainte de această internare, când a început să aibă dureri abdominale difuze și greață, după ce a mâncat orez și pui de la un restaurant”.

Medicii au mai spus că tatăl lui JC avea o boală coronariană, iar fratele său a suferit meningită virală când avea șase săptămâni, potrivit Mirror.

„Durerile abdominale și vărsăturile au fost urmate de frisoane, slăbiciune generalizată, dureri în piept, dificultăți de respirație, dureri de cap, rigiditate a gâtului și vedere încețoșată.. Cu cinci ore înainte de această internare, s-a dezvoltat o decolorare violetă a pielii și un prieten a dus pacientul la urgențe”.

S-a confirmat că tânărul suferea de o infecție bacteriană agresivă care i-a făcut rinichii să cedeze, iar sângele lui a început să se coaguleze.

Rezultatele bacteriilor din sânge au revenit pozitive pentru Meningococ, care este un agent etiologic al meningitei. Poate ucide persoanele care suferă de această boală.

Medicii cred că tânărul s-a infectat cu această bacterie prin salivă și a ratat un vaccin de rapel pentru vaccinul meningococic pe care trebuia să îl primească la vârsta de 16 ani. Din nefericire, a fost nevoie să-i fie amputate degetele de la mâini, la fel și picioarele de la genunchi în jos.

 

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
Pep Guardiola și-a ales favoriții din NBA. Cine sunt jucătorii lui preferați din perioada post-Michael Jordan
Capital.ro
Schimbare la toate băncile din UE. Va fi verificat fiecare transfer SEPA. Destinatarul va fi comparat cu IBAN-ul
Playtech.ro
Unde se vorbește limba română în afara României? Ţările în care te simţi ca acasă
Adevarul
Ramzan Kadîrov a ajuns o umbră. De la imaginea de lider dur, la pacient dependent de dializă. Cine conduce, în realitate, statul cecen
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 11 septembrie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 28,63 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ultimele 2 întrebări la care Charlie Kirk a răspuns. Ambele par a fi o coincidență cu asasinarea sa
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a ”înțepat” pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Pensie pentru contributivitate de 2.806 lei pe lună. Care e suma maximă pentru 3,7 milioane de pensionari
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie