CAZUL CARACAL: SIIJ a preluat ancheta privind poliţiştii din Caracal

Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt face precizări în legătură cu informaţiile din spaţiul public referitoare la anchetarea unor poliţişti din Caracal de Parchetul din localitate în cazul dispariţiei Alexandrei Măceşanu şi arată că dosarul de abuz în serviciu privind modul de acţiune a structurilor MAI în cazul dispariţiei fetei a fost declinat către Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ).
Alina Costache
06 sept. 2019, 08:06
CAZUL CARACAL: SIIJ a preluat ancheta privind poliţiştii din Caracal

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt, remis vineri, dosarul penal privind modul în care au acţionat structurile MAI în cazul dispariţiei Alexandrei Măceşanu a fost deschis pe 31 iulie, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Caracal, la sesizarea Corpului de control al MAI, iar în cauză se fac cercetări pentru abuz în serviciu.

Dosarul penal înregistrat iniţial la Parchetul de pe lângă Judecătoria Caracal a fost preluat, pe 1 august, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt, la solicitarea unităţii de parchet din Caracal.

„La data de 31 iulie 2019 a fost înregistrat pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Caracal, ca urmare a sesizării Ministerului Afacerilor Interne – Corpul de Control al Ministrului, un dosar penal în vederea efectuării de cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de abuz în serviciu, (…), privind modul de acţiune al structurilor MAI, în cazul dispariţiei minorei Alexandra Mihaela Măceşanu. În cursul aceleiaşi zile, Parchetul de pe lângă Judecătoria Caracal a solicitat Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt, ca organ ierarhic superior, preluarea acelui dosar penal, având în vedere că şi la nivelul acelei unităţi de parchet se efectuează cercetări de către instituţiile abilitate să aprecieze modul de aducere la îndeplinire a atribuţiunilor de serviciu în legătură cu acelaşi eveniment. Prin ordonanţa din data de 01.08.2019, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt a admis cererea şi a dispus preluarea dosarului sus indicat, de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Caracal, urmând, astfel, ca parchetul ierarhic superior să efectueze cercetări sub aspectul infracţiunii de abuz în serviciu”, se precizează în comunicat.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt şi-a declinat competenţa soluţionării cauzei către SIIJ pe 28 august.

„Prin ordonanţa din data de 28.08.2019, Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt şi-a declinat competenţa de soluţionare a cauzei în favoarea Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, având în vedere că pe rolul acelei unităţi de parchet se afla, în lucru, un dosar penal având acelaşi obiect, iar potrivit art. 88 ind. 1 alin. 2 din Lg nr. 304/2004 ‘Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie îşi păstrează competenţa de urmărire penală şi în situaţia în care, alături de persoanele prevăzute la alin. 1, sunt cercetate şi alte persoane'”, mai precizează sursa citată. 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
„Colegul meu de bancă a fost împușcat! Două gloanțe în cap”. Dezvăluire șocantă a lui Meme Stoica. Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc în 2026. Proprietarii sunt obligați să plătească în acest caz. Nu contează la ce etaj locuiesc
Playtech.ro
La ce temperatură trebuie setat frigiderul la sfârșitul verii. Treapta care poate crește inutil consumul
Adevarul
Tradiții de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul. Este zi de post aspru pentru ortodocși
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Imagini uluitoare! Grecii au găsit-o pe Bernadette Szocs pe 'Insula Milionarilor'. Nicole Kidman a fost și ea acolo
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat