Cazul care a speriat populaţia: un suspect de uciderea a două femei a fost arestat după ample operaţiuni de căutare

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, suspectat de uciderea a două femei, a fost arestat în urma unei operaţiuni de căutare care a durat  două zile şi la care au participat 200 de poliţişti, câini şi drone.
Iulian Tudor
29 sept. 2019, 05:42
Cazul care a speriat populaţia: un suspect de uciderea a două femei a fost arestat după ample operaţiuni de căutare

Poliţiştii l-au imobilizat vineri seara pe bărbat – identificat ca fiind Frank Naass – la un restaurant fast-food din Goettingen, a anunţat sâmbătă adjunctul Poliţiei din Goettingen Gerd Lewin. Presupusul suspect a ucis o cunoştinţă de-a sa, în vârstă de 44 de ani, pe care a atacat-o pe o stradă în oraş joi, ”într-un mod josnic, cu o violenţă extraordinară”, a declarat Gerd Lewin.

Femeia a fost înjunghiată cu un cuţit şi incendiată cu o substanţă inflamabilă. Victima a murit la faţa locului din cauza rănilor, informează news.ro.

Poliţia îl acuză pe Naass că a atacat apoi încă trei persoane care au încercat să ajute victima. Una dintre aceste persoane, o femeie în vârstă 57 de ani, colega victimei, a murit vineri din cauza unor răni grave.

Potrivit procuraturii, Naas a fost condamnat în trei rânduri, după ce a fost găsit vinovat de violuri, din 1985 încoace. Suspectul a reuşit să scape poliţiei timp de 32 de ore.”Te sperii atunci când un presupus dublu criminal este fugar”, a declarat sâmbătă şeful poliţiei Thomas Rath.

Citeşte şi Femei bătute până la inconştienţă pe stradă în Bucureşti. Primele imagini cu agresorul. Bărbatul e căutat de Poliţie VIDEO

Suspectul a contactat un avocat căruia i-a cerut să-l reprezninte, a anunţat poliţia în această conferinţă de presă, însă după ce avocatul a refuzat, bărbatul a fugit din nou, de această cu trenul, în care a fost recunoscut.
El a reuşit să scape arestării încă o dată, spărgând un geam în tren, înainte să fie arestat la un restaurant în oraşul universitar, potrivit news.ro.

În timp ce era fugar, el a sunat poliţia în mai multe rânduri, de pe telefoane mobile împrumutate de la trecători. El a întrebat forţele de ordine despre victime şi a încercat să negocieze. ”Era alunecos ca un ţipar”, a apreciat poliţia.

Atunci când femeia a încercat să fugă, el a înjunghiat-o. De asemenea, suspectul a smuls un extinctor unei persoane care încerca să stingă focul şi a lovit victima cu el.

Suspectul a fost plasat în detenţie provizorie.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce au căutat românii pe Google de când a început Campionatul Mondial 2026. Țările despre care nu știau unde se găsesc
Capital.ro
Ce se întâmplă cu tinerii români după liceu și facultate? Noile date Eurostat sunt îngrijorătoare
Playtech.ro
Românii care pot circula fără centură în 2026. Lista completă a bolilor acceptate prin lege, aşa nu primesc amendă
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România se pot infecta
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece