Cazul jurnalistului slovac asasinat: Doi suspecţi sunt puşi sub acuzare

Doi presupuşi autori ai asasinării unui jurnalist slovac care ancheta cazuri de corupţie sunt implicaţi într-o altă crimă, a anunţat luni poliţia naţională, relatează AFP.
Alina Costache
14 mai 2019, 05:20
Cazul jurnalistului slovac asasinat: Doi suspecţi sunt puşi sub acuzare

„Două persoane din dosarul asasinării lui Jan Kuciak au fost puse sub acuzare pentru crima cu premeditare a unui om de afaceri” la domiciliul acestuia în decembrie 2016, a informat poliţia pe pagina sa de Facebook.

Poliţia i-a identificat pe cei doi ca fiind T.S.şi M.M., adăugând că arma crimei, o armă de foc, a fost găsită într-un râu. Media locale au identificat victima ca fiind Peter Molnar, un om de afaceri din oraşul Kolarovo (vest), iar acuzaţii Tomas S. şi Miroslav M, potrivit Agerpres.

Cei doi indivizi au fost acuzaţi anul trecut de asasinarea lui Jan Kuciak care se pregătea să publice un raport asupra legăturilor dintre oameni politici slovaci şi mafia italiană prezentă în Slovacia, precum şi a fraudelor din jurul fondurilor agricole europene. Jurnalistul şi logodnica sa au fost împuşcaţi în februarie 2018 la domiciliul lor.

Dubla crimă şi raportul lui Jan Kucik publicat postum au declanşat importante manifestaţii în această ţară cu o populaţie de 5,4 milioane de locuitori şi au dus la demisia premierului Robert Fico. Ulterior, acesta a fost înlocuit cu Peter Pellegrini, potrivit Agerpres.

Pe lângă Tomas S. şi Miroslav M., alte trei persoane sunt acuzate pentru uciderea lui Jan Kuciak.

Printre acestea figurează omul de afaceri slovac Marian Kocner, ale cărui activităţi au făcut obiectul anchetelor jurnalistice ale lui Jan Kuciak şi care, potrivit procurorilor, ar fi comandat această crimă, precum şi o fostă interpretă de limba italiană pentru Kocner, Alena Zs.

Aceasta a fost inculpată de curând pentru o altă crimă, asasinarea în 2010 a unui fost primar al oraşului Hurbanovo (vest).

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
Urmărire ca-n filme pe șoselele din Argeș: focuri de armă, mașini lovite și o descoperire surprinzătoare. Cursa nebună a avut un final neașteptat
Capital.ro
Statul vrea banii românilor. Obligație pentru cine primește bani din străinătate. Se declară cu termen 26 mai
Playtech.ro
Butonul de pe tabloul electric pe care ar trebui să-l apeși măcar o dată la 30 de zile. Te salvează de multe cheltuieli
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Guvernul pune frână scumpirilor la carburanți. Adaosul comercial, limitat prin OUG
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Buna Vestire 2026, mare sărbătoare în Postul Paștelui în 25 martie! Cum faci să ai noroc tot anul în ziua în care nu ai voie să te cerți
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj