Cazul românului condamnat la moarte. Ce i-au scris Klaus Iohannis şi Dacian Cioloş sultanului din Malaezia

Guvernul vrea sa negocieze cu Malaezia acorduri de asistenta juridica si transfer al prizonierilor, in speranta ca face astfel un pas spre aducerea in tara a lui Ionut Gologan.
Iulian Tudor
24 mart. 2016, 11:50
Cazul românului condamnat la moarte. Ce i-au scris Klaus Iohannis şi Dacian Cioloş sultanului din Malaezia

Este vorba despre romanul condamnat la moarte in aceasta tara, pentru trafic de droguri, scrie stirileprotv.ro. Klaus Iohannis si Dacian Ciolos i-au scris personal sultanului din Malaezia si l-au rugat sa-l crute pe tanar.

Citeşte şi Ionuţ Gologan, românul condamnat la moarte, mărturii din Infern

Ionut Gologan este primul roman care a primit pedeapsa capitala in ultimii 25 de ani. In iunie 2012 a fost prins cu droguri in bagaje pe aeroportul din Kuala Lumpur, iar la inceputul acestui an ”Curtea Federala de Justitie” din Malaezia l-a condamnat la moarte. Tanarul si-a epuizat toate caile de atac. Acum, singurul care il poate salva este sultanul.

Dan Stoenescu, ministrul delegat pentru romanii de pretutindeni: „Am fost in Malaezia in calitate de emisar special al lui Iohannis si Ciolos pentru a inmana scrisori pentru a acorda clementa pentru cetateanul roman condamnat la moarte, Ionut Gologan”.

Miercuri, guvernul de la Bucuresti a aprobat doua memorandumuri pentru negocierea de tratate de extradare si asistenta juridica intre Romania si Malaezia. Urmeaza inca unul pentru transferul prizonierilor.
Dan Suciu – purtator de cuvant al guvernului: „S-au aprobat aceste memorandumuri. Suntem in procesul acesta in care ne preocupa situatia cetatenilor romani care indeplinesc pedepse cu privare de libertate in Malaezia”.

Citeşte şi Veşti bune pentru românul condamnat la moarte în Malaysia. Klaus Iohannis şi Dacian Cioloş s-au implicat oficial

In ultimii 23 de ani, Malaezia nu a executat nici un occidental, iar acum vrea sa modifice legislatia anti-drog, ceea ce va duce la suspendarea executiilor pentru traficantii de narcotice.

Dan Stoenescu, ministrul delegat pentru romanii de pretutindeni: „Am stat o ora de vorba cu Dl Gologan. Dl Gologan este acum intr-o stare mai optimista. Este foarte activ in cadrul inchisorii. A invatat si limba bahasa Melayu pentru a se integra in comunitatea din penitenciar mai bine. Este o persoana care realizeaza situatia sa foarte bine”.

Raspunsul sultanului vine de obicei dupa minimum 4 ani de la depunerea cererii de gratiere.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Bogdan de la Ploiești, filmat în timp ce țipă la Vanessa în plină stradă: ”Mai are puțin și o bate” | VIDEO
Fanatik.ro
Mihai Rotaru și ceilalți acționari ai Craiovei au venit cu charter privat de la București pentru meciul Levski – Universitatea. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 22 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Care este diferența dintre indemnizația de handicap și pensia de invaliditate. Explicațiile unui avocat
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
O noapte la hotelul lui Gică Hagi l-a costat o sumă amețitoare de bani: ”Ești nebun la cap?!”
MediaFlux
SUA pune piciorul în prag în fața Rusiei. Putin începe să cedeze privind pacea
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România