CAZUL SCUTARU. CTP: De ce Iohannis şi-a luat consilieri persoane unse cu toate alifiile politicului?

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu spune că situaţia în care se află fostul consilier prezidenţial George Scutaru, pus sub urmărire penală, ridică un semn de întrebare asupra modului în care îşi alege sfătuitorii preşedintele Klaus Iohannis. CTP consideră că persoanele alese pentru funcţia de consilier prezidenţial nu ar trebui să provină din mediul politic.
Ionela Marcu
04 apr. 2015, 08:00
CAZUL SCUTARU. CTP: De ce Iohannis şi-a luat consilieri persoane unse cu toate alifiile politicului?

Fostul consilier prezidenţial pe probleme de securitate naţională, George Scutaru, este urmărit penal pentru complicitate la luare de mită şi spălare de bani și a fost pus sub control judiciar. 

„De aici, se ridică următoarea chestiune: cum își alege oamenii domnul Iohannis, pentru că au fost voci care s-au ridicat, când Scutaru a fost numit, pe ce criterii a fost ales. Și în general de ce dl. Iohannis și-a luat consilieri persoane unse cu toate alifiile politicului din România, trecute prin tot felul de ciururi și dârmoane, ca să le pună consilieri acolo, persoane mai mult sau mai puțin dubioase, atinse de tot felul de vopseluri de-a lungul timpului”, a comentat Cristian Tudor Popescu la Digi24.

„E vorba de consilieri. Acela e un corp executiv. Sunt niște oameni care, prin fișa postului, ar trebui să fie fără apartenență politică și foarte buni pe anumit un domeniu, competenți pe apărare, pe educație, pe sănătate… E un mic guvern acolo. De ce a ales să-și aducă astfel de politicieni tociți? Nu găsea în țara asta niște oameni fără trecut prin tot felul de partide? Nu putea să găsească nişte tineri de la o universitate, nişte oameni care au realizat ceva în domeniul lor de competenţă?”, s-a întrebat Cristian Tudor Popescu.

„N-am văzut această opțiune la dl. Iohannis. Dimpotrivă, iată, a venit cu persoane care până să ajungă la Cotroceni, trebuie să facem inventarul prin câte partide au trecut și câte clanțe au frecat”, a conchis CTP.

La începutul lui martie, George Scutaru a demisionat din funcţia de consilier prezidenţial, în care fusese numit de doar două luni.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„Fratele” lui Mircea Lucescu a dezvăluit singurul lucru pe care lumea trebuie să îl știe despre regretatul antrenor
Capital.ro
Bani după deces în România. Cum se împarte averea în lipsa unui testament. Reguli pentru moștenire
Playtech.ro
Val de concedieri în România. Ce companii au început disponibilizările și care sunt cele mai afectate domenii
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari privind plata pensiilor! Miercuri, 8 aprilie, intră banii pe cardurile seniorilor. Anunț oficial
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj