Candidatura lui Victor Ponta la prezidenţiale, contestată la CCR. Ponta: Nu am emoţii

Curtea Constituţională a României discută, duminică seara, două sesizări depuse împotriva candidaturii lui Victor Ponta la alegerile prezidenţiale. Ponta a declarat, la România TV, că nu are emoţii în ceea ce priveşte cele două sesizări depuse la Curtea Constituţională.
Iulian Tudor
21 sept. 2014, 11:42
Candidatura lui Victor Ponta la prezidenţiale, contestată la CCR. Ponta: Nu am emoţii

Contestaţiile trebuie soluţionate de Curte Constituţională în două zile de la înregistrarea lor, potrivit reglementărilor în vigoare, au anunţat oficiali ai CCR.

Victor Ponta a declarat, duminică seară, că nu are emoţii. „Cred că toate candidaturile întotdeauna s-au găsit nişte oameni care să le conteste. Şi nici nu pot să bănuiesc că s-ar afla în spatele acestora nu ştiu ce contracandidat. Sunt absolut convins că toate procedurile noi le-am îndeplinit corect. Noi ştim să facem şi proceduri legale, nu ca alţii şi nu, nu se pune problema să fie ceva legat de candidatură. Bătălia va fi cu siguranţă pentru voturile pe care vrem să le obţinem de la români în turul I şi în turul II”, a afirmat Ponta, într-o intervenţie telefonică la România TV.

Victor Ponta şi-a depus miercuri seară, la Biroul Electoral Central, dosarul de candidat în alegerile prezidenţiale din partea Alianţei Electorale PSD-UNPR-PC.

Victor Ponta și-a lansat candidatura la alegerile prezidențiale, sâmbătă, chiar de ziua sa de naștere, pe stadionul Naţional Arena, în fața a 70.000 de simpatizanţi și militanți din toată ţara. „Sunt Victor Viorel Ponta şi vreau să fiu preşedintele românilor, al acelor romîni care sunt împreună, care au încredere, care sunt mândri şi care au speranţa că vor schimba ţara în bine. Acel preşedinte vreau să fiu şi vă chem să fiţi împreună alături de mine în această bătălie către marea unire„, a spus acesta.

Victor Ponta este primul candidat înscris oficial în cursa pentru Preşedinţie, iar programul său este unul pentru unitatea tuturor românilor şi pentru schimbarea modelului de preşedinte.

DailyBusiness
CFR călători suplimentează numărul de vagoane în minivacanța de Sântă Mărie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Ajunul Adormirii Maicii Domnului! Interdicțiile pe care femeile nu au voie să le încalce pe 14 august
Fanatik.ro
Cât a recuperat ANAF după falimentul Blue Air. Ministerul Finanțelor a ajuns să plătească ratele la împrumutul de 62 de milioane de euro
Capital.ro
S-a aflat adevărul despre Ion Iliescu. Ce a făcut fostul președinte după Revoluție: El mi l-a spus atunci
Playtech.ro
Ce nu se dă niciodată de pomană de Sfânta Maria. Obiectele și preparatele care nu au ce căuta în pachetele împărțite pe 15 august
Adevarul
Forbes, interviu cu miliardarul român care continuă să predea la catedră cu normă întreagă
wowbiz.ro
Accident grav pe Autostrada Soarelui! Nouă mașini au fost implicate, iar traficul blocat. Breaking news
Evz.ro
Câteva luni și vine o lovitură grea pentru români. Nimeni nu scapă de cea mai mare scumpire
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Programul Rabla ar putea fi reluat în septembrie, cu un buget diminuat la 200 de milioane de lei
Cancan.ro
BREAKING | Soția unui fotbalist de la Craiova, ruptă cu bătaia într-un supermarket: 'Am fost lovită și după ce am leșinat'
iamsport.ro
FCSB i-a cerut o sumă uluioare lui Ilie Dobre: 'Nimeni nu are cum să achite'
MediaFlux
400 de lei în plus la pensie pentru 2,7 milioane de români. În ce lună se vor da banii pensionarilor
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Horoscop 14 august 2025: Patru zodii uita de griji, au un noroc urias joi