Ce a făcut tatăl lui Bogdan Peșchir după ce instanța a decis că finanțatorul campaniei lui Călin Georgescu rămâne în arest

Decizia Tribunalul București pentru menținerea în arest a lui Bogdan Peșchir nu l-a lăsat indiferent pe tatăl acestuia. Petrică Peșchir a mers la cumpărături, cu scopul de lua un obiect care, cel mai probabil, va ajunge la fiul său.
Irina Dumitrescu
05 apr. 2025, 15:46
Ce a făcut tatăl lui Bogdan Peșchir după ce instanța a decis că finanțatorul campaniei lui Călin Georgescu rămâne în arest

Tribunalul București a decis, joi că, Bogdan Peșchir (BogPR), acuzat că a finanțat campania lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din noiembrie 2024, rămâne în arest preventiv.

Hotărârea instanței nu l-a lăsat indiferent pe tatăl lui BogPR, Petrică Peșchir, care mers la cumpărături cu un scop foarte precis.

După ce judecătorii au dat verdictul, Petrică Peșchir s-a oprit la o librărie cunoscută, să cumpere o carte. Cel mai probabil, a făcut asta la cererea fiului său, pentru a acestuia să-i fie mai ușoară șederea în spatele gratiilor, notează cancan.

De la librărie, tatăl lui BogPR a fost la mall, unde a poposit în mai multe magazine. În unul dintre acestea, i-a atras atenția o vestă, care i-a plăcut atât de mult încât, după ce a cumpărat-o, a plecat îmbrăcat cu ea.

Ulterior, Petrică Peșchir s-a retras o vreme într-un restaurant, după care a mers la Institutul Teologic Baptist din București. Acolo, a vorbit cu un cunoscut timp de câteva minute, apoi și-a petrecut restul nopții în incinta institutului, mai notează sursa citată.

Citește și David Pușcaș, strigăt de ajutor pe internet după ce și-a pierdut portofelul: „Aveam carduri și 400 de lei, banii de chirie strânși”

Despre tatăl lui Bogdan Peșchir au fost vehiculate numeroase informații, inclusiv că ar fi fost ofițer al Serviciului de Informații Externe (SIE) sau mason. Petrică Peșchir a infirmat aceste informații. A recunoscut, în schimb, că a plecat din țară în 1989, neexistând însă confirmări oficiale privind implicarea sa în activități de spionaj.

Bogdan Peşchir a fost arestat preventiv în 21 martie, după ce la locuinţa sa au fost făcute percheziţii, în ziua precedentă, într-un dosar penal privind coruperea alegătorilor în campania pentru fostul candidat la prezidenţiale Călin Georgescu. El fusese reţinut în 20 martie, iar în 21 martie a fost audiat la Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

Cel cunoscut online drept BogPR este acuzat de procurori că a oferit aproape 900.000 de dolari sub formă de gift-uri pe aplicaţia TikTok unor persoane, pentru a influenţa votul în favoarea lui Geogescu. Avocatul său a declarat că Peşchir se simte ”discriminat pentru opiniile sale politice”.

Citește și Drama” lui Mihăiță. Mii de români, impresionați de o poveste inventată care s-a viralizat. ”Chiar sunteți proști cu toții cei care ați pus botul la minciuni”

DailyBusiness
Donald Trump a declarat că Africa de Sud ar trebui exclusă din G20 și că nu va participa la summitul de la Johannesburg
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
El e jucătorul de la FCSB care calcă apăsat pe urmele lui Vlad Chiricheș. Gigi Becali: „Acum am aflat și eu”
Capital.ro
ANAF schimbă regulile. Băncile transmit date despre clienți și conturi. Care va fi procesul
Playtech.ro
Codul Rutier despre drepturile șoferilor în trafic – când îți poate fi controlată mașina sau bagajale, în ce condiții
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre starea lui Horia Moculescu, la scurt timp după ce a ajuns pe secția ATI: „Problemele, din păcate, își spun cuvântul...”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Momentul când Rednic i-a luat apărarea jucătorului distrus de Mircea Lucescu: ”Lasă-l în pace!”. Motivul pentru care antrenorul ”l-a făcut pilaf în vestiar”
MediaFlux
Sute de mii de părinți din România au primit între 1.651 lei și 8.500 lei pe lună de la stat! Cât timp se acordă indemnizația
stirilekanald.ro
Un cuplu a fost surprins făcând amor într-o biserică din Italia! Preotul român i-a descoperit: „Un grav act de profanare”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai