Ce a răspuns ÎPS Teodosie când a fost întrebat despre donațiile din banii câștigați la pariuri sau păcănele

Arhiepiscopul Tomisului, ÎPS Teodosie, spune că cei ce vor să doneze Bisericii sau celor nevoiași bani din sumele primite la pariuri sau la loto pot să facă acest lucru fără probleme.
Filip Stan
15 iul. 2024, 16:41
Ce a răspuns ÎPS Teodosie când a fost întrebat despre donațiile din banii câștigați la pariuri sau păcănele

ÎPS Teodosie a declarat că orice bani pot fi donați Bisericii. „Putem da la biserică sau la săraci din banii câştigaţi la loto sau la pariuri?”, a fost întrebat, la un post de radio, arhiepiscopul Tomisului, Teodosie. „Din oricare bani vă aparţin puteţi să daţi!”, a răspuns Înalt Prea Sfinţitul.

Citește și Vasile Bănescu îl atacă pe Teodosie după ce a spus că femeile măritate trebuie să poarte batic: Năzbâtie debitată de fanatismul misogin

Afirmația Arhiepiscopului Tomisului vine la un an după ce a fost întrebat dacă sunt binecuvântaţi banii câştigaţi la jocuri de noroc, iar răspunsul a fost că sălile de jocuri de noroc sunt „un blestem”. Mai mult, păcănelele sunt mai periculoase decât drogurile, spunea ÎPS.

„Sălile cu jocuri de noroc sunt un blestem”

La acea vreme Teodosie a fost întrebat dacă sunt sau nu binecuvântaţi banii câştigaţi din activităţi care nu se prea potrivesc cu viaţa creştină. De exemplu, sumele câștigate de români în sălile cu jocuri de noroc, saloanele de înfrumuseţare, operaţii estetice etc. „Sălile cu jocuri de noroc, nici într-un caz! Acestea sunt un blestem. Au început să fie jocurile de noroc la fel de periculoase sau mai periculoase decât drogurile! Ce îmi aud urechile!”, spunea atunci arhiepiscopul Tomisului.

ÎPS Teodosie continuă seria declarațiilor toxice: „Boala este urmare a păcatului. Am primit suferinţă pentru că am păcătuit”

Arhiepiscopul Tomisului susține noi idei controversate care indignează întreaga țară! ÎPS Teodosie este de părere că bolile din lume sunt pedepsele primite de cei care au păcătuit.

„Boala este urmare a păcatului. Am primit suferinţă pentru că am păcătuit. Acum, să primim boala ca o jertfă şi să ne rugăm, că Dumnezeu se milostiveşte dacă ne rugăm sincer, cu căinţă, şi poate să ne ridice şi adeseori a ridicat pe bolnavi”, a răspuns înaltul ierarh.

Arhiepiscopul nu este la primul episod în care naște indignare în rândul românilor. Recent, Teodosie a declarat că o femeie căsătorită nu trebuie să umble cu capul descoperit şi a susținut că aceasta poate folosi o pălărie sau o bască pentru a-și acoperi părul.

„Sigur că trebuie să porţi ceva pe cap. O femeie căsătorită nu trebuie să umble cu capul descoperit. Cum să îi fie ruşine? Chiar dacă pune o pălărie, o bască, dar nu e cu capul descoperit. Dacă sunt atâtea mofturi la cineva, acoperiţi-vă cu ceva capul”, a declarat Arhiepiscopul Tomisului.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Celebra campioană olimpică confirmă că nu mai are mult de trăit. E bolnavă de cancer, la doar 38 de ani. „Nu vă spun când mor, dar am alarma programată”
Capital.ro
Dispariția banilor cash. Regiunile unde băncile și bancomatele se închid în ritm accelerat. Oamenii nu mai pot accesa numerarul
Playtech.ro
Sfântul Ion sau Sfântul Ioan? Cum spunem corect, de fapt?
Adevarul
Venezuela, sub noua conducere: militari în stradă și presiune din SUA. Ce condiții impune Trump președintelui interimar
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion la kaiac-canoe a fost găsit fără suflare în propria locuință, la doar 34 de ani
iamsport.ro
Atac DEZLĂNȚUIT la adresa lui Angelescu și Șucu: 'O sărăcie și un tâmplar! Jambor nu există decât în mintea lor, Koljic e mai fragil decât gheața la mal, Rapid pute a minciună'
MediaFlux
Sfântul Ion 2026, sărbătorit miercuri, 7 ianuarie. Ce este total interzis să faci în această sfântă zi
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend