Ce alimente să consumi pentru a avea grijă de sănătatea creierului. E de preferat să le mănânci dimineața

Există câteva alimente care sunt bune pentru creier și e recomandat să le consumăm fără ezitare. Cine le consumă dimineața va avea energie și o stare de spirit bună întreaga zi.
Alina Costache
26 sept. 2024, 22:32
Ce alimente să consumi pentru a avea grijă de sănătatea creierului. E de preferat să le mănânci dimineața

Dacă sunt alese cu atenție alimentele pe care le consumăm, ele pot susține sănătatea creierului nostru. Experții au dezvăluit care sunt cele mai potrivite.

Așadar, dacă consăm aceste alimente dimineața, vom avea o minte ageră și activă pe tot parcursul zilei.

Cele mai bune alimente pentru creier

„Micul meu dejun preferat este o lingură mare de iaurt grecesc 0% (îmi place că acum există opțiuni fără lactoză) pentru proteine, fructe de pădure amestecate pentru polifenoli și nuci pentru omega-3 ALA pe bază de plante”, a scris doctorița Maggie Moon în volumul său, „The MIND Diet: 2nd Edition”.

Citește și Mihaela Bilic a făcut anunțul despre Pepsi și Cola. Ce se întâmplă când le consumi: „Eu le-am spus ADIO. Le consumam în loc de apă”

Iaurtul e o alegere bună dimineața fiindcă conține probiotice, care vor fi utile pentru sănătatea sistemului nostru intestinal, cât și pentru promovarea producerii de neurotransmițători. De asemenea, conține vitaminele B12 și D, care sunt foarte utile pentru creierul nostru.

O altă opțiune bună pentru masa de dimineață sunt nucile, care au mulți nutrienți datorită acizilor grași Omega-3, ideale pentru a susține funcțiile creierului nostru.

Nici fructele nu sunt de neglijat când vine vorba despre sănătatea creierului. Consumul lor poate reduce riscul de demență datorită faptului că conțin antioxidanți ce reduc stresul oxidativ. În fructe găsim și flavonoide, care sprijină funcțiile creierului.

Citește și Care e cel mai benefic ceai pentru luna octombrie. Luptă împotriva virozelor de sezon. Lidia Fecioru: „Este cunoscut pentru efectele sale calmante și relaxante”

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Rinat Ahmetov, un nou gest de milioane după ce a fost la priveghiul lui Mircea Lucescu. I-a îndeplinit visul fotbalistului care l-a elogiat pe „Il Luce”
Capital.ro
Șoferii care vor plăti până la 250 de lei pentru parcare. Nu se acordă locuri fixe. Primăria anunță cine poate solicita
Playtech.ro
Cum se calculează media la purtare la final de an școlar și când poate scădea din cauza absențelor. Ce reguli trebuie să știe elevii și părinții
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj