Ce alte afaceri ilegale pregătea Nicolae Ioţcu, şeful CJ Arad, înainte de flagrantul DNA

Şeful CJ Arad, Nicolae Ioţcu, pregătea un alt "tun" după afacerea cu achiziţia de echipamente medicale la Spitalul Judeţean din oraş. Potrivit interceptărilor, preşedintele CJ Arad a vorbit şi despre varianta preluării mentenanţei pentru echipamentele aduse la instituţia sanitară printr-o firmă care să fie condusă din umbră.
Iulian Tudor
27 iul. 2015, 07:45
Ce alte afaceri ilegale pregătea Nicolae Ioţcu, şeful CJ Arad, înainte de flagrantul DNA
Deşi pe tot parcursul declaraţiei pe care a dat-o în faţa judecătorului de la Tribunalul Timiş, Nicolae Ioţcu, preşedintele Consiliului Judeţean Arad, a încercat să inducă ideea că nu a făcut nimic ilegal şi că tot timpul le-a cerut subordonaţilor să respecte legea, înregistrările făcute de DNA cu sprijinul SRI dovedesc contrariul.
 
Citeşte şi: Nicolae Ioţcu, şeful CJ Arad, şpagă în cutia de whisky
 
În dimineaţa zilei când a fost prins în flagrant cu 10.000 de euro, Ioţcu a plecat cu denunţătorul său, Cristian Drăgan, administratorul judeţului Arad şi omul său de încredere, la Lipova, apoi s-au întors spre Arad. Pe drum cei doi au discutat despre licitaţia pentru achiziţia de echipamente medicale la Spitalul Judeţean Arad, care este în plină desfăşurare.
 
Conform proceselor verbale de redare aflate la dosar, Ioţcu şi Drăgan au discutat despre suplimentarea fondurilor pentru acest proiect. Aceştia au discutat şi despre cum să dea un nou “tun” prin care să continue să dreneze bani publici spre propriile buzunare.
 
S-a vorbit despre varianta preluării mentenanţei pentru echipamentele medicale care s-au achiziţionat în ultima perioadă la spitalul judeţean de către o firmă care să fie condusă din umbră. Nicolae Ioţcu a venit cu varianta ca noua societate comercială pe care urma să o controleze împreună cu Cristian Drăgan trebuie să nu fie un SRL, ci o societate pe acţiuni pentru că în prima variantă se poate afla foarte repede cine sunt acţionarii, scrie pressalert.ro
 
Ioţcu a susţinut, de asemenea, că în societate acţionarii trebuie să fie tip listă pentru ca să se piardă urmele care să dovedească legăturile lor cu firma. Societatea controlată de Ioţcu şi Drăgan ar fi trebuit să primească toate contractele de mentenanţă care urmau să fie finanţate corespunzător din bugetul Consiliului Judeţean Arad.
 
Ioţcu nu a mai apucat să pună pe roate noua afacere pentru că a fost prins cu plicul în care erau cei 10.000 euro şpagă, când a coborât din maşina lui Drăgan în faţa vilei sale din comuna Vladimirescu.
 
Preşedintele CJ Arad a fost imobilizat de ofiţerii DGA după ce a închis portiera maşinii cu care a venit. Drăgan i-a spus când i-a dat banii că sunt în plic cei 10.000 euro aşa cum au discutat cu câteva zile înainte.
 
Citeşte şi: Şeful CJ Arad Nicolae Ioţcu, ARESTAT pentru 30 de zile
 
Acuzatul de trafic de influenţă de către DNA a susţinut în faţa instanţei că nu îşi aduce aminte dacă colaboratorul său apropiat a făcut vreo referire la conţinutul plicului pentru că a vorbit foarte mult la telefon. Ioţcu a ţinut să sublinieze, însă, că niciodata nu i-a cerut ceva ilegal lui Cristian Drăgan.
 
Magistrații Tribunalului Timiș au decis, sâmbătă, arestarea președintelui CJ Arad, Nicolae Ioțcu, pentru 30 de zile, admițând solicitarea procurorilor DNA.
 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Pentru ce le mulțumește David Popovici părinților săi. Răspunsul senzațional din spatele performanțelor
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Mâncarea tradițională de Crăciun în România uitată de români. Nu doar sarmale, piftie și cozonac se prepară pentru masa de sărbătoare
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Se dau 30.000 de euro românilor care se mută în acest oraș
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet