Ce boli poţi avea în funcţie de luna naşterii

Un studiu publicat in Journal of Aging Research din Statele Unite a scos la iveala faptul ca luna nasterii iti influenteaza longevitatea. 
Alina Costache
29 oct. 2017, 06:44
Ce boli poţi avea în funcţie de luna naşterii

Cercetatorii au studiat datele a peste 1.500 de persoane care au depasit varsta de 100 de ani, comparandu-le cu informatii ale rudelor (frati sau soti/sotii) ale centenarilor care au trait mai putin. Se pare ca luna nasterii influenteaza longevitatea. Mai exact, persoanele nascute toamna, intre septembrie-noiembrie, au sanse mult mai mari de a ajunge la 100 de ani, fata de cei nascuti in luna martie, de exemplu. De altfel, cercetatorii spun ca cele mai mici sanse de a ajunge la 100 de ani le au persoanele nascute primavara.

Un alt studiu realizat la Universitatea Oxford la care au participat deopotriva cercetatori si statisticieni, condusi de profesorul Russell Foster, a scos la iveala si bolile pe care le poti dezvolta pe parcursul vietii, in functie de luna nasterii. Iata concluziile lor. 

1. Cine e nascut in ianuarie… Alzheimer, Boala Crohn si epilepsie

Explicatia ar fi ca persoanele nascute in ianuarie s-au „bucurat” de prea putina lumina solara in perioada intrauterina si dupa nastere. Iar statisticile prezentate de Oficiul britanic de Statistica vin sa intareasca supozitia. 

2. Cine e nascut in februarie… tulburari de somn

Tot din cauza lipsei de lumina solara in perioada intrauterina si dupa nastere, persoanele nascute din februarie prezinta tulburari de somn, precum narcolepsia. Mai mult, cei nascuti in februarie sunt mai „activi” dupa lasarea intunericului.

 Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Marius Șumudică, discurs virulent după debutul lui Gică Hagi la națională: “Revoluționăm fotbalul? Dobre a jucat fundaș dreapta!”
Capital.ro
Alimentele de bază rămân mai ieftine? Decizia care poate prelungi plafonarea prețurilor până la finalul anului. Anunțul lui Tanczos Barna
Playtech.ro
O nouă zi liberă pentru o categorie de bugetari pe 5 iunie. Cine va avea parte de un weekend prelungit
Adevarul
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cel puțin 21 de persoane și-au pierdut viața în urma unui foc puternic la un hotel din New Delhi
iamsport.ro
Nuțu Cămătaru, 2.000.000 de euro pentru apropiatul lui Gigi Becali! A fost interceptat: ”«Am greșit, data viitoare dau la altul»”
MediaFlux
Mulți angajați scapă de impozite. Se schimbă taxarea pentru contracte
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți