Ce păţeşti dacă bei prea multa cafea

Cafeaua, lichidul minune pe care unii il critica, in timp ce altii il adora. Cafeaua face rau inimii, da ulcer si te agita, spun unii cercetatori.
Filip Stan
01 oct. 2018, 20:00
Ce păţeşti dacă bei prea multa cafea

Cafeaua are antioxidanti, protejeaza impotriva maladiei Parkinson, tine depresia departe la femei si cancerul de prostata la barbati si protejeaza atat barbatii, cat si femeile de atacurile de cord, vin contraargumentele din partea altor cercetatori.

Ca de obicei, raspunsul e la mijloc.

Excesul dauneaza grav sanatatii, indiferent despre ce exagerare este vorba. La fel se intampla si in cazul cafelei. Daca bei cafea in exces poti avea, intr-adevar, probleme de sanatate. 

Cine obisnuieste sa bea doua-trei si chiar mai multe cesti de cafea pe zi, nu se mai poate bucura de beneficiile licorii. Insa, ca orice in viata, lucrurile sunt mai complicate decat par la prima vedere. Cafeina, dar si celelalte substante din cafea au atat parti bune cat proaste, iar efectul general depinde de cum se anihileaza unul pe celalalt.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

 

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Ce se întâmplă cu cei peste 2 milioane de dolari, banii strânși pentru Andreea Anița. Tânăra a pierdut lupta cu boala
Fanatik.ro
David Popovici promovează o campanie de importanță maximă. România e pe ultimul loc la acest capitol
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Fostul candidat nu și-a putut ascunde durerea: Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să îl ierte și să îl odihnească
Playtech.ro
Motivul pentru care ferestrele avioanelor nu sunt aliniate cu scaunele. Este chiar neasteptat
Adevarul
„Lucrurile stau considerabil mai rău decât în 1977" - Avertismentul dur al unui inginer constructor cu privire la infrastructura României
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două mașini s-au izbit violent într-un cartier din Ploiești. O tânără de 19 ani și-a pierdut viața în ciuda eforturilor salvatorilor
iamsport.ro
Ionuț Chirilă a spus cine va câștiga SuperLiga în acest sezon: ”Valorile sunt foarte apropiate”
MediaFlux
Cutremur în România, la fix 49 de ani de la seismul din 1977. Anunțul INFP
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj