Ce prime „de austeritate” se mai dau în 2025: de Ziua Apei câte 150 de lei, de Ziua Gospodarului câte 200 de lei, de Crăciun câte 350 de lei şi bonus anual de 1.000 de lei

Ordonanţa-trenuleţ a oprit dezmăţul bugetar la nivel central, dar la nivel local au rămas concertele fastuoase de "zilele comunei" şi cele mai diverse prime care se pot inventa, în funcţie de aleşii locali sau "aleşii" pe funcţii în companii de interes local.
Filip Stan
19 feb. 2025, 22:19
Ce prime

Prime 2025. Operatorul Compania de Apă Olt (CAO) a plătit anul trecut salariaţilor prime cu valoare totală de aproape 1,7 milioane lei, în contextul în care societatea a avut un profit de 15 milioane lei, potrivit directorului companiei, George Ionică, transmite Agerpres.

Directorul Ionică explică de ce s-au dat prime: Compania a avut profit

Directorul CAO a transmis miercuri, la solicitarea presei locale, o informare privind primele acordate de companie anul trecut, arătând că în afara directorului general anul trecut au fost acordate prime pentru toţi salariaţii, în cuantumuri egale de Ziua Apei (câte 150 de lei), Ziua Gospodarului (câte 200 de lei) şi de Crăciun (350 de lei/salariat) şi diferenţiat bonus de performanţă (de până la 1.000 de lei) în funcţie de timpul efectiv lucrat.

Bani în plus pentru salariaţi în 2025, ce angajaţi mai primesc beneficii extrasalariale în anul austerităţii. Ce este „plafonul 33%”

„Cuantumul primelor acordate legal salariaţilor, pentru întreg anul 2024, au valoarea totală de 1.697.671 lei, pentru toţi salariaţii, cu excepţia celor cu contract de mandat (director general societate). Conform Contractului Colectiv de Muncă în vigoare, toţi salariaţii au beneficiat de primele legale, cu excepţia celor cu contract de mandat (director general societate). Fiecare salariat a beneficiat de Prima de ‘Ziua Mondială a Apei’ în valoare de 150 lei, Prima de ‘Ziua Gospodarului’ în valoare de 200 lei, Prima de Crăciun în valoare de 350 de lei, Bonus de Performanţă de maximum 1.000 de lei net anual, conform Anexei numărul 4 la Contractul Colectiv de Muncă, proporţional cu timpul efectiv lucrat în timpul anului 2024, cu excepţia celor cu contract de mandat (director general societate). Pentru anul 2024, “Componenta Variabilă” pentru salariaţii cu contract de mandat nu a fost acordată celor îndrituţi, astfel nu au fost achitate/plătite aceste sume niciunui salariat, pentru claritatea informaţiei”, se arată în informarea transmisă de directorul general al CAO.

2.000 de lei amendă pentru persoanele care nu deszăpezesc trotuarele. Ce obligații au românii care stau la bloc sau la casă. Zeci de persoane au ajuns la spital cu fracturi

George Ionică a precizat, pentru Agerpres, că operatorul judeţean de apă are 523 de angajaţi, iar salariul mediu brut lunar în companie este de 6.000 de lei. Totodată, directorul general al CAO a declarat că în anul precedent societatea a avut venituri de 94 de milioane lei şi profit de 15 milioane lei.

Acţionarul majoritar al CAO este Primăria Slatina, ceilalţi acţionari fiind administraţiile din localităţile în care societatea operează serviciile de apă şi canalizare.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Omul care s-a văzut cu Dan Petrescu, noi detalii despre starea lui de sănătate: „Nu a putut să mănânce”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Ce înseamnă gradul II de invaliditate. Lista problemelor pentru care primeşti ajutor de la stat
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu