Ce rol are sertarul de sub aragaz, de fapt. Pentru ce a fost creat cu adevărat? L-ai folosit greșit toată viața

Bucătăria nu înseamnă doar rețete delicioase, ci și organizarea eficientă a spațiului. Un exemplu perfect este sertarul de sub aragaz, care deseori este folosit greșit. Te-ai întrebat vreodată pentru ce a fost creat cu adevărat?
Irina Dumitrescu
29 nov. 2024, 09:06
Ce rol are sertarul de sub aragaz, de fapt. Pentru ce a fost creat cu adevărat? L-ai folosit greșit toată viața

Multe gospodine consideră că sertarul de sub aragaz este destinat depozitării tigăilor și oalelor mici, însă acest spațiu are o funcție diferită. Conform manualului de utilizare al aragazului, acest compartiment este proiectat pentru a menține mâncarea caldă.

La ce folosește sertarul de sub aragaz?

Când preparatele sunt scoase din cuptor sau de pe foc, dar nu sunt servite imediat, acest sertar ajută la păstrarea temperaturii lor optime până la momentul mesei. În loc să reîncălzești mâncarea, o poți păstra acolo caldă pentru familie sau musafiri.

Ce nu ar trebui să depozitezi acolo

Specialiștii atrag atenția asupra greșelilor comune:

Nu pune în sertar obiecte din plastic, hârtie sau alte materiale inflamabile. Temperaturile ridicate pot provoca accidente.

Nu depozita alimente reci sau la temperatura camerei, deoarece acest spațiu nu este un frigider. Sertarul este potrivit doar pentru preparate fierbinți.

Modelele moderne de cuptoare includ funcții avansate de menținere a temperaturii preparatelor, dar în bucătăriile clasice, sertarul de sub aragaz rămâne un ajutor de încredere, utilizat inclusiv de profesioniști în restaurante.

Citește și Ce trebuie să pui în al treilea compartiment la mașina de spălat. Puțină lume știe la ce folosește

Sfaturi pentru organizarea casei înainte de a pleca în vacanță

Când te pregătești să pleci în concediu, organizarea detaliată te poate scuti de multe griji. Pe lângă bagaje și planificarea traseului, asigură-te că lași casa în ordine.

Un truc simplu și eficient este să faci o fotografie aragazului înainte de a pleca. Acest gest mic te ajută să elimini panica ulterioară de tipul „Oare am închis aragazul?”.

În aeroport sau pe drum, mulți oameni se confruntă cu momente de panică, întrebându-se dacă au uitat să facă ceva important acasă. O fotografie elimină orice dubiu și te ajută să te bucuri de vacanță fără griji, susțin experții.

Alte verificări importante:

Închide robinetele de apă și gaze.
Scoate din priză electrocasnicele neesențiale.
Verifică ușile și ferestrele pentru a te asigura că sunt bine închise.

Aceste măsuri simple îți oferă liniștea necesară pentru a te bucura de timpul petrecut departe de casă.

Vezi și Uită de bicarbonat. Ingredientul secret care curăţă rapid arsura întărită de pe aragaz și cuptor. Sigur nu-l știai

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Loredana Chivu și-a schimbat look-ul! Ce alegere îndrăzneață a făcut: "Nu se aștepta nimeni..." | VIDEO​
Fanatik.ro
Ce afaceri are cel mai nou deputat PSD ajuns în Parlament. Contracte de milioane de lei cu statul pentru Vasilică Priceputu
Capital.ro
Carte de identitate electronică. Documentul se dezactivează automat. Codurile pe care românii nu le pot greși
Playtech.ro
Minivacanţă de sărbători: câte zile libere vor avea românii de Crăciun şi începutul anului 2026
Adevarul
Descoperire ADN: Hitler ar fi avut Sindromul Kallmann. Ce este și cum afectează dezvoltarea sexuală
wowbiz.ro
SE ÎNTÂMPLĂ ACUM cu Dr. Flavia Groșan. Este adevărat. Medicii au confirmat, în urmă cu puțin timp
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Ies la lumină detalii surprinzătoare despre deflagrația de la blocul din Balș. Majoritatea locatarilor foloseau butelii, chiar dacă erau racordați la rețeaua de gaz
iamsport.ro
Alex Dobre, mesaj pentru Mircea Lucescu? Golgheterul Rapidului nu a fost convocat pentru ”dubla” cu Bosnia și San Marino
MediaFlux
Sprijin pentru mii de familii din România. Ministerul Muncii anunță că vin banii de la Uniunea Europeană
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume