Ce sacrificii imense face Leo Iorga să câştige lupta cu cancerul

Leo Iorga a ajuns în celălalt capăt de lume, alături de soţia lui, Paula. Artistul, diagnosticat în 2011 cu cancer pulmonar, a trecut prin cinci operaţii, două la plămâni, două pe creier şi una la glandele suprarenale. Acum speră ca tratamentul-minune din Cuba să-i pună capăt acestei boli.
Iulian Tudor
19 ian. 2017, 08:31
Ce sacrificii imense face Leo Iorga să câştige lupta cu cancerul

Leo Iorga (52 ani) a avut de suportat cu stoicism tratamentele chinuitoare, dar şi cinci operaţii chirurgicale, însă chiar şi aşa, cu sănătatea pe butuci, el a continuat să cânte, pentru a face faţă cheltuielilor medicale, scrie click.ro. Duminică, solistul s-a urcat în avion cu destinaţia Cuba, împreună cu soţia sa, Paula (48 ani).

Citeşte şi Leo Iorga, amintiri din tinereţe: Fugeam după băutură prin coteţul porcilor

Cântăreţul, care a dus boala pe picioare şi a cântat pe scăunel la concerte, chiar şi pe ger, speră într-o minune. Luni, el a ajuns la Spitalul Padrera din Havanna, unde s-a tratat în trecut şi celebrul fotbalist Maradona ( n.r. -a urmat o cură de dezintoxicare).

Tratamentele sunt extrem de scumpe, la care se adaugă biletele de avion plus spitalizarea, aşa că Leo are la el în jur de 20.000 de euro. Edi (27 de ani) ne-a ţinut la curent cu deplasarea tatălui său:”Am vorbit cu tata şi mi-a spus că a ajuns cu bine. A făcut deja o serie de analize, iar medicii au spus că poate începe tratamentul necesar. Nu ştiu cât o să stea acolo, pentru că o zi de spitalizare costă 1.000 de euro. Ştiu că era vorba de 10 zile de spitalizare, acum să vedem ce şi cum”.

Artistul era optimist înainte de plecare: „Doctorii de la Clinica Internaţională din Havana îmi vor face mai multe controale, dar şi un vaccin-minune, Cimavax, care distruge celulele canceroase. Acest tratament se face, din păcate, numai acolo, nu vor să-l exporte. Potrivit calculelor făcute de mine îmi trebuie în jur de 20.000 de euro”.

Citeşte şi Dramă fără margini pentru Leo Iorga. S-a internat în spital chiar de ziua lui

Leo Iorga duce o luptă aprigă cu boala, dar nu se dă bătut. A fost diagnosticat în 2011 cu cancer la plămâni. În acelaşi an, a fost operat pentru extirparea unei tumori maligne din plămâni. În februarie 2014, a fost operat pe creier după ce a fost depistată o metastază.

În vara anului 2015 a mai suferit o intervenţie din cauza unor probleme la glandele suprarenale, apoi în septembrie 2015 a fost iar operat pe creier.

DailyBusiness
Procurorii germani pun sub acuzare un cetățean ucrainean în cazul exploziilor care au avariat conductele Nord Stream
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Portarul Senegalului, comparat cu Prunea după gafa din meciul cu Belgia! Reacţia fostului portar român: „A avut grijă Lupescu să îmi trimită poza! Greşeala mea e mai mare”. Foto
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un medic de familie la sat? Multe localităţi din România nu au doctori
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Dinamo încearcă să dea lovitura verii în SuperLiga! ”Câinii” negociază transferul fotbalistului de 2.000.000 de euro
MediaFlux
PAPARAZZI Ileana Badiu mai în formă ca niciodată după operație! Vedeta a trecut peste toate greutățile și a început să le care FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?